Často skloňované betaglukany mají na organismus příznivý vliv. Ten je možné uplatnit nejen při zdravotních komplikacích, ale také preventivně. Proč užívat betaglukany? Máme pro vás 11 důvodů.
1. Podpora imunitního systému při jeho oslabení
Betaglukany dodají organismu vzpruhu a posílení. Doplní obvyklou léčbu a přispějí ke zmírnění průběhu onemocnění.
2. Podpora při infekcích
Betaglukany posilují odolnost organismu tím, že zvyšují vytváření protilátek vůči patogenům, ať už jde o viry, bakterie, plísně nebo parazity.
3. Podpora při zánětech a alergiích
Tyto přírodní látky jsou podporou při zánětlivých procesech, využívají se také při alergických reakcích, včetně těch kožních. Dobrých výsledků se dosahuje i u testování astmatických pacientů.
4. Podpora při nádorových onemocněních
O významu betaglukanů se hovoří také v souvislosti s onkologickými onemocněními. Jsou cenné pro své imunomodulační schopnosti. Přispívají k ochraně buněk a při sledování jejich působení bylo zjištěn vliv na likvidaci nádorových buněk. Betaglukany byly využity jako podpora při některých typech nádorových onemocnění, jako je třeba rakovina plic, žaludku a dalších. Pozitivní vliv bylo možné sledovat i při podpoře chemoterapie a radioterapie, kdy byly pozorovány menší vedlejší projevy těchto způsobů léčby. Může se jednat omezení nechutenství a celkový lepší komfort. Kromě toho betaglukan přispívá k tvorbě krvinek (bílých i červených).
5. Podpora očisty organismu
Přírodní látka betaglukan chrání sliznici tlustého střeva a pečují o jeho zdravý stav. Tím se podílí na lepším metabolismu a vyprazdňování. Toto hledisko je obzvláště důležité vzhledem ke vzniku hemoroidů, ke kterým dochází při potížích s vyprazdňováním.
6. Podpora při cukrovce
Betaglukan využívají i diabetici. Jejich konzumací dochází ke ke zpomalování vstřebávání sacharidů a následnému pocitu sytosti. Tím je lépe kontrolována hladina cukru. Kromě toho betaglukany také přispívají k regeneraci tkání, což je prospěšné především u jater a slinivky.
7. Vliv na pokles hladiny cholesterolu v krvi
V roce 1997 prokázal americký FDA (Úřad pro kontrolu léčiv), v roce 2004 pak britský JHCI, že betaglukany z ovsa mají vliv na pokles celkového cholesterolu i LDL cholesterolu. Studie se často zmiňují o tom, že rozdíl mezi jednotlivými zdroji není významný.
8. Podpora při nemocích srdce a cév
Z výše uvedeného také vyplývá, že díky poklesu cholesterolu může mít betaglukan vliv i na prevence chorob srdce jako je ischemická choroba srdeční.
9. Podpora stavu kůže
Betaglukany přispívají k regeneraci stavu kůže, při ekzému, dermatitidě, poraněních, ale třeba i popáleninách. Podílejí se na podpoře vlhkosti pokožky a omezení vrásek.
10. Vliv na revmatizmus
Vliv betaglukanu byl také sledován v případě revmatoidní artritidy. Jedná se ale o chronické onemocnění (jako třeba lupus, astma), u kterých se obecně doporučuje poradit se před užíváním betaglukanu s lékařem.
11. Podpora proti stresu, depresím a únavě
Betaglukany se využívají také při stresu a únavě, včetně syndromu chronické únavy. Pomáhají při depresích. Důležité je přitom vědět, že tyto látky nejsou návykové a nemůžete se jimi předávkovat.
S užíváním betaglukanů nemusíte čekat, až přijde nemoc. Beta-glukany se vyplatí konzumovat preventivně. Obzvlášť v období, kdy může dojít k oslabení organismu. Vyzkoušeli jste už betaglukany? Podělte se v diskuzi pod článkem, s čím vám tyto látky pomohly.
Zdroj
Petr Šíma a Václav Větvička, β-Glucan in Allergies. American Journal of Immunology 2017, 13 (1): 73.80. Dostupné z https://www.researchgate.net/profile/Vaclav_Vetvicka/publication/317725425_b-Glucan_in_Allergies/links/594ab596a6fdcc89090cc0fd/b-Glucan-in-Allergies.pdf?origin=publication_detail
Václav Větvička, Luca Vannucci, Petr Sima, Josef Richter. Beta Glucan: Supplement or Drug? From Laboratory to Clinical Trials. Molecules. 2019 Apr; 24(7): 1251.
Published online 2019 Mar 30. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/
Rgia A Othman, Mohammed H Moghadasian, Peter Jh Jones. Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan. Nutr Rev. 2011 Jun;69(6):299-309. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631511/
Rebecca Mathews, Alison Kamil, YiFang Chu. Global review of heart health claims for oat beta-glucan products, Nutrition Reviews, Volume 78, Issue Supplement_1, August 2020, Pages 78–97, https://doi.org/10.1093/nutrit/nuz069. Published: 30 July 2020, https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/78/Supplement_1/78/5877743