Imunita pohledem ajurvédy. Jaká je role betaglukanů v ajurvédě?

Organismus nám čas od času zavelí: Stop! Ačkoliv se to nemusí zdát, může se na nás valit řada problémů, které jsme, třeba i nechtěně zanedbali. V tu chvíli jsme nuceni postarat se o nachlazení, chřipku a další zdravotní nástrahy. Často až teprve pak začínáme pátrat po tom, jak dát náš organismus do pořádku. Jak můžeme podpořit imunitu, aby byla silná? Podívejme se, co nám na to říká ajurvéda.

Staré lidové medicíny se stále častěji stávají součástí novodobých pohledů. Ajurvéda představuje staré indické lékařství, jehož počátky sahají až do 2. tisíciletí př. n. l. Tato medicína pracuje s praktickými konzultanty ajurvédy, ale určitá obecná pravidla vás mohou inspirovat na vaší cestě za zdravím. Co vlastně tato medicína říká? Podobně jako tradiční čínská medicína nepotlačuje příznaky, ale zabývá se tím, proč došlo k onemocnění – tedy nerovnováhou v organismu.

​Ajurvéda a imunita

Podle ajurvédy je za základní esenci bytí považována ódžas (biologická látka s hormony a bílkovinami), která koluje v plazmě. Její množství se snižuje kvůli stresu, starostem, negativnímu myšlení, špatné stravě. Důsledkem pak může být nemoc, ale dokonce i smrt. Ajurvéda pro imunitu používá název baia, což zahrnuje jak tu vrozenou, tak i získanou. Odžas přináší vitalitu, má být v rovnováze s trávením a životní silou (prána). Odžas v srdci zajišťuje kromě jiného i odolnost vůči nemocem.

​Betaglukany a ajurvéda

A jaký mají vztah k ajurvédě betaglukany? Podpořit imunitu jde spoustou způsobů. Od cvičení přes protistresové techniky, dodržování denního režimu, meditace a relaxace, pozitivní myšlení, až po občasnou detoxikaci. Ajurvédská cesta k silné imunitě míří i přes silné trávení (napomáhá koření jako koriandr, kurkuma), které podpoříme vhodným stravováním. Ajurvéda říká, že každý se má stravovat podle toho, co vyžaduje jeho organismus. Určité potraviny jsou vhodné, jiným by se konkrétní jedinec měl vyhýbat. Důležité je také jíst v pravidelnou dobu, přičemž pro každou z konstitucí (váta, pitta, kapha) je vhodný jiný čas. Jíst by se mělo, když člověk pociťuje hlad. Suroviny by měly být v co nejvyšší míře základní.

Imunita se dá posílit různými rostlinami jako je ženšen, zázvor, echinacea, ale třeba i houby jako Reishi a hlíva ústřičná. Právě například tyto houby jsou zdrojem betaglukanů. Betaglukany se staly oblíbené tím, že slouží jako modulátory imunity. To znamená že posílí imunitní systém tam, kde je třeba, jinde zase zbrzdí jeho nadměrnou funkci, pokud je zapotřebí. Podpora imunity se hodí třeba právě v období různých virů a nachlazení.

Zdroj:
David Frej, Ájurvéda, Eminent, 2007
Anne McIntyreová, Ájurvéda od A do Z, Metafora, 2013

Jak vybrat kvalitní betaglukan