- Fyzický stres
- Psychický stres
- Při sportovní zátěži
- Pro lidi vyššího věku
- Jako ochrana proti záření (počítače, mobily, cesty letadlem)
- Při oslabeném imunitním systému
Betaglukan a jeho použití v péči o zdraví
Kdy je imunitní systém zatěžován
Imunitní systém organizmu je více zatěžován v případě zvýšené zátěže z vnějšího prostředí. Jedná se o stavy, kdy čelíme bakteriální nebo virové infekci anebo jsme vystaveni vyšší fyzické zátěži při sportu nebo záření v podobě dlouhých hodin vysedávání před monitorem nebo při cestách letadlem. Toto vše a mnoho dalšího vede k tomu, že makrofágy a další buňky imunitního systému mají více práce. Pokud se sejde několik věcí najednou – máme chřipku a přesto trávíme čas v práci u počítače, dali jsme si víkendovou túru na běžkách a v pondělí letíme na otočku do Londýna letadlem a v letadle ještě pracujeme na notebooku. Tak dochází k vyčerpání buněk imunitního systému.
Svou roli v akceschopnosti imunitního systému hraje i věk. S věkem totiž výkonnost imunitního systému klesá, a lidé v seniorském věku jsou tak náchylnější k infekčním a jiným chorobám.
Jinak řečeno, jakákoliv stresová zátěž – ať už v podobě patogenů nebo v podobě stresujích faktorů – vyčerpává imunitní systém. Je důležité si uvědomit, že fyzický nebo psychický stres může imunitní systém vyčerpávat stejně jako vážná nemoc.
Působení betaglukanu na kostní dřeň
Obnova buněk imunitního systému probíhá v kostní dřeni ve dne v noci po celý náš život stále stejnou rychlostí. Ale v případě zvýšené zátěže když jsou požadavky imunitního systému na počet buněk větší, tak přísun z kostní dřeně nestačí a nemoc začne vyhrávat.
Lékař vám velmi pravděpodobně v případě nemoci předepíše léky např. v podobě antibiotik. Tím imunitnímu systému pomůže v jeho práci. Bohužel antibiotika mají jako každé chemické léky i své vedlejší účinky. Proto by je člověk měl brát opravdu jen v případě nezbytnosti. Betaglukan, je naopak čistě přírodní prostředek, který kostní dřeni pomůže v období zvýšené potřeby imunitních buněk k jejich tvorbě. Díky betaglukanu dochází k zrychlené produkci obranných buněk a navíc jsou tyto buňky výrazně aktivnější a mají vyšší schopnost ničit nebezpečné patogeny a nefunkční nebo poškozené buňky v organizmu.
Betaglukan tedy díky svému působení na imunitní systém zvyšuje odolnost organizmu proti všem druhům onemocnění (bakterie, viry, paraziti, plísně). Dále zvyšuje odolnost proti chemickým karcinogenům. Urychluje tvorbu červených a bílých krvinek a zvyšuje výrazně odolnost proti všem druhů záření.
Kdy tedy lze betaglukan použít:
- Současně s antibiotiky
- Podpora při léčbě radioterapií nebo chemoterapii
- Po operacích
- Při léčbě nádorů
- Pro snížení hladiny chlesterolu