Betaglukan a jeho kvalita

Na trhu je doslova záplava různých produktů ve formě doplňků stravy. Jak vybrat ten pravý, kvalitní, účinný produkt s betaglukanem?

Všeobecné zásady jak vybrat účinný betgalukan se pokusím shrnout stručně zde. Pro podrobné srovnání jednotlivých produktů s betaglukanem na našem trhu si stáhněte průvodce.

V zásadě jde u betaglukanu o posouzení těchtio kritérií:

  1. Zdroj
  2. Čistota betaglukanu
  3. Denní dávka betgalukanu
  4. Certifikát
  5. Synergie

Zdroj betaglukanu

Betaglukany se dají získávat z mořských řas, hub, obilí nebo kvasinek. I když primárně záleží na čistotě betaglukanu, nikoliv na zdroji, z hlediska genetiky je Evropanům nejblíže betaglukan z kvasinek. Proč? Protože kvasnice pro pečení chleba nebo výrobu piva se tu používají po staletí.

Čistota betaglukanu

Čistota betaglukanu je zcela zásadní ukazatel. Aby se totiž polysacharidy dostaly do krevního oběhu a mohly působit na imunitu, musí je organizmus strávit – a v tom je skryto jádro pudla. Nezpracované polysacharidy organizmus nedokáže zpracovat a tak projdou organizmem bez účinku. Je to právě složitý proces několika stupňového čištění, který učiní betaglukan vstřebatelným. Navíc zbytkové nečistoty – tedy právě ta procenta nad uváděnou čistotou – poměrně účinně blokují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk. V případě, že máme betaglukan s garantovanou čistotou 70 %, tak zbývajích 30 % zůstane na nečistoty. Při čistotě betaglukanu 80 % na nečistoty zbývá jen 20 %. Obecně tedy platí čím vyšší čistota, tím vyšší celková účinnost.
Proces čištění betaglukanu je náročný a drahý a vysokou čistotou se proto vyznačují kvalitní produkty. Produkty bez uvedené čistoty betaglukanu byste neměli kupovat.

betaglukan-čistota

Denní dávka betaglukanu

Preventivní denní dávka betaglukanu by měla být cca 2-3 mg/kg. Takže u 80 kg dospělého člověka je to 160-320 mg betaglukanu na den. Pozor – mluvím o betaglukanu vysoké kvality a čistoty. Rozdrcený prášek z kvasnic nebo hub má nulovou účinnost, i kdybyste ho konzumovali po kilech. Viz bod č. 2 – čistota betaglukanu.

Certifikát betaglukanu

Ideální je, pokud prodejce nebo výrobce předloží certifikát přímo potvrzující čistotu betaglukanu.

Synergie

Jsou látky které podporují účinnost a vstřebatelnost betaglukanu. Podle vědeckých studií se jedná primárně o dvě látky – resveratrol a vitamín C. Ideální tedy je, pokud produkt s betaglukanem tyto dvě látky už obsahuje. Betaglukan s resveratrolem a vitamínem C působí účinněji než produkty se samostatným betaglukanem.