Negativní emoce mají vliv na imunitní systém, zjistila studie. Jak ho naopak posílit?

Negativní emoce

Podle výzkumu z roku 2018 ovlivňují negativní emoce a myšlenky imunitní systém a spouštějí v organismu zánětlivé procesy. Jaké emoce jsou pro obranyschopnost nejvíce destruktivní? A jak naopak udržovat tělo i mysl co nejvíce v harmonii?

Lidé s pozitivním přístupem k životu jsou zdravější než pesimisté. Tak by se daly shrnout výsledky studie, která zkoumala souvislosti mezi stavem imunitního systému a prožívaných emocí. Vědci zjistili, že některé emoce dokonce vyvolávají v těle zánětlivé procesy – podobně, jako když se nakazíme infekční chorobou.

Pozor na negativní emoce

Procházíte těžkým životním obdobím? Pak je pravděpodobné, že se negativní emoce promítnou i do vašeho těla. Nevolností, nemocí, bolestmi hlavy, vyčerpáním, ale i větší tendencí ke zraněním.

Mozek totiž cítí potřebu na aktuální stav zareagovat a spouští imunitní reakci. Pokud se vám nepovede včas „hodit se do pohody“, tedy negativní emoce účinně zregulovat, dojde k oslabení imunitního systému.

Nejvíce destruktivními emocemi jsou vztek, podrážděnost a frustrace, ale také smutek a strach, které mohou vyvolávat až úzkostné stavy a pocity ohrožení. Negativní emoce jsou také úzce spjaty se stresem. A stres je častým spouštěčem řady zdravotních obtíží, civilizačních chorob i chronických onemocnění.

Mentální trénink pro funkční imunitní systém

Způsobů, jak účinně regulovat negativní emoce, je celá řada. Podle Jona Kabata-Zinna, jednoho z průkopníků mindfulness, tedy všímavého způsobu života, jsou následující body nejdůležitější součástí psychohygieny:

  • Kvalitní spánek – spěte minimálně 6 hodin denně a 2 hodiny před spaním nejezte a nedívejte se do světla s modrou složkou.
  • Kvalitní výživa – jezte skutečné potraviny nejlépe z lokálních zdrojů a obzvlášť v období chřipek a nachlazení si dopřejte doplňky stravy pro podporu imunity (např. betaglukany).
  • Pohyb – zkuste se aspoň 3x týdně zapotit, zařaďte do své rutiny silový trénink a co nejvíce choďte pěšky.
  • Pobyt v přírodě – vnímejte přírodu všemi smysly a zhluboka dýchejte.
  • Otužování – jemnější a stejně účinnou variantou „cold dipů“ je oblíbené saunování.
  • Relaxační techniky – jemná jóga, meditace i všímavá chůze aktivují parasympatický nervový systém a pomáhají proti stresu.
  • Budování kvalitních vztahů – podle harvardské studie je pro dlouhý a šťastný život nezbytné udržovat vztahy s rodinou, přáteli a komunitou.
  • Dobrá organizace času – zkuste si na místo povzdechnutí „zase nestíhám“ dobře naplánovat následující týden.

Těchto osm pilířů pomáhá bojovat proti stresu a žít naplněný a harmonický život. Obzvlášť relaxační techniky a meditace už po několika týdnech každodenní praxe vedou k vyrovnanější mysli a k redukci negativních myšlenek a s nimi spojenými emocemi. Vedle benefitů pro mentální zdraví tyto psychohygienické návyky pečují i o zdraví fyzické a pomáhají budovat silný imunitní systém, a tím i větší odolnost vůči nemocem a vnějším vlivům.

Zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-emoce-ktere-oslabuji-imunitni-system-40447751 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30217538/
https://news.harvard.edu/gazette/story/2017/04/over-nearly-80-years-harvard-study-has-been-showing-how-to-live-a-healthy-and-happy-life/
Život samá pohroma, Jon Kabat-Zinn, ISBN: 978-80-7555-012-5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *