Zdravá střeva jsou pro imunitní systém klíčová. Jak je podpořit?

Imunitní systém

S přicházejícím podzimem stoupá počet nachlazení, chřipek a dalších infekčních onemocnění, a tak nejspíš hledáte způsob, jak jim předejít. Zaměřte se na střeva, centrum imunitního systému. Co pro svůj střevní mikrobiom můžete udělat?

Imunitní systém sídlí (nejen) ve střevech

Činnost imunitního systému je rozptýlena do více oblastí v lidském těle. Mezi ty hlavní patří slezina, brzlík, kostní dřeň, lymfatické uzliny a také střeva. Právě v této části trávicího traktu sídlí kolonie bakterií, které nazýváme střevní mikrobiom neboli střevní mikroflóra.

Miliardy bakterií, které sídlí ve střevech, vytvářejí v ideálním případě symbiotické prostředí. Chrání náš organismus před negativními vnějšími vlivy, podporují detoxikaci a schopnost imunitního systému adekvátně zasáhnout při počátcích onemocnění.

Pokud je ale rovnováha střevní mikroflóry narušena, imunita se oslabí, a navíc se zvyšuje riziko vzniku chronických a civilizačních onemocnění. Nerovnováha střevního mikrobiomu může být důvodem rozvoje alergií, autoimunitních onemocnění, dermatologických chorob, ale i potíží s psychikou.

Střevní mikrobiom narušuje nejčastěji nevhodný životní styl – konzumace vysoce průmyslově zpracovaných potravin, alkoholu, kouření, ale také nadměrné vystavení stresu, nadužívání léků nebo používání chemických prostředků.

Jak podpořit zdravá střeva

Zdraví střev je z velké části v našich rukou – nejlépe ho podpoříme vhodným životním stylem. Posviťte si na to, z jakých potravin se skládá váš jídelníček, a dejte přednost základním surovinám a jídlech z nich připravených.

Střevní mikroflóru významně podpoří pravidelná konzumace fermentovaných potravin – například kombucha, kefír, kvašené zelí a pickles neboli nakládaná zelenina by se na vašem talíři měly objevit ideálně několikrát za týden. Obsahují probiotické kultury, důležité pro zdraví trávicího traktu. Dbejte také na doplnění vitamínů (zejména vitamínu C) a minerálů (selen a zinek). Jezte dostatek ovoce a zeleniny, dopřávejte si různorodé superpotraviny, konzumujte dlouho tažený masokostní vývar nebo si pořiďte doplňky stravy navržené přímo pro podporu imunity (např. kvalitní betaglukany s vysokou čistotou).

Zdroje:
https://www.vitalia.cz/clanky/streva-jsou-klicova-pro-nasi-imunitu/
https://www.superpotraviny-naturalis.cz/magazin/inspirace/263-imunita-zacina-ve-zdravych-strevech
https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/za-vetsinu-imunity-vdecime-tlustemu-strevu-jak-jej-muzete-podporit-posilit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *