Betaglukan pomáhá při léčbě kožních onemocnění, ukázaly studie

Betaglukan a kožní onemocnění

Betaglukany, které se běžně vyskytují v buněčných stěnách kvasinek, obilovin a hub, jsou skvělým prostředkem pro podporu imunity a pomáhají v boji s řadou zdravotních obtíží. V nových studiích vědci zjistili, že betaglukany mají své využití i při léčbě kožních onemocnění.

Péče o pleť spolu s betaglukany

Ve světě péče o pleť jsou betaglukany stále populárnější. Jednou z hlavních výhod, které tyto látky poskytují, je schopnost hloubkové výživy a hydratace pleti. Betaglukany pomáhají posilovat kožní bariéru, vyhlazují pokožku a chrání ji před škodlivinami z venkovního prostředí.

Kromě toho mohou betaglukany pomoci zabránit poškození kožních buněk a pomoci zmírnit zarudnutí a podráždění kůže. Užívání betaglukanů se vyplatí i tehdy, pokud chcete zmírnit projevy stárnutí pokožky. Díky svým vyhlazujícím vlastnostem a schopnosti hloubkově hydratovat pokožku pomáhají betaglukany vyplnit a zjemnit drobné linky a vrásky a celkově pokožku zjemnit a vypnout.

Pokud chcete dosáhnout hladké, vyživené a vyhlazené pleti, sáhněte po kosmetických přípravcích, které ve svém složení obsahují právě betaglukany. Mají podobné vlastnosti jako kyselina hyaluronová, která pleťové kosmetice a přípravkům proti stárnutí pleti kraluje dlouhá desetiletí, a navíc obsahují i množství antioxidantů.

Betaglukany a jejich potenciál léčit kožní onemocnění

V jednom z výzkumů se vědci soustředili na potenciál betaglukanů v oblasti dermatologie a při hojení ran, při léčbě nehojících se ran nebo jiných chronických dermatologických stavů a onemocnění. Zjistili, že betaglukany zlepšují hojení ran zvýšením tím, že infiltrují makrofágy. Díky tomu se stimuluje granulace tkání (granulační tkáň je tkáň, která se vytváří při procesu hojení ran), podporuje se ukládání kolagenu a reepitelizace (znovuvytvoření poškozeného povrchového epitelu).

Studie ukázala, že obvazy na rány s obsahem betaglukanů a betaglukanové hydrogely představují vhodný prostředek pro hojení ran a mohou pomoci se zkrácením doby hojení a celkových nákladů na léčbu. Nicméně jsou zapotřebí další klinické studie na lidech, aby se prokázala účinnost obvazů na rány na bázi betaglukanu při léčbě širokého spektra onemocnění spjatých s chronickými ránami a popáleninami.

Také další klinická studie zkoumala antioxidační aktivitu betaglukanů, jejich potenciální schopnost vyhlazovat vrásky, chránit proti ultrafialovému světlu, urychlit hojení ran a hydratovat pokožku a potvrdila jejich přínos.

Z výsledků prvotních studií tedy můžeme usoudit, že betaglukany přinášejí benefity nejen při vnitřním užívání v podobě kapslí (při výběru si dejte pozor na dostatečnou čistotu betaglukanu), ale také při vnější aplikaci na poškozenou kůži a při denní péči o pleť.

Zdroje:
https://www.skinician.com/pages/b-glucan
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017669/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494974/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *