Betaglukan a nežádoucí účinky: Obavy nejsou na místě, váhu má čistota produktu

Betaglukany se v posledních letech stále častěji využívají na podporu zdraví. Obvykle se po nich sahá v případě různých nachlazení, chřipky, zkrátka pro podporu imunity. Může mít betaglukan nežádoucí účinky?

Betaglukany jsou přírodní skupinou látek vytvořených z molekul glukózy propojených β-glykosidovými vazbami. Tyto polysacharidy patří mezi součást buněčných stěn bakterií, kvasinek, řas, hub a vyšších rostlin. Ukázalo se, že zdroj betaglukanů není při využití důležitý. Co má ale mnohem vyšší váhu, je jeho čistota. V našich oblastech se obvykle využívají kvasinky Saccharomyces cereviciae, protože jsou pro náš organismus přirozené.

Betaglukan pro zdraví

Právě betaglukany patří mezi velmi účinné přírodní prostředky na podporu imunity. Kromě toho příznivě působí na hladinu cholesterolu a na hladinu glukózy v krvi. Jako doplněk stravy má význam především při prevenci onemocnění. V případě užívání při nemoci pak vede rychlejší rekonvalescenci. Nejen, že představuje podporu imunitnímu systému, ale je i silným antioxidantem a byla zjištěna také schopnost chránit před zářením. Beta-glukan má smysl konzumovat v době náročnější na výskyt infekčních chorob, ale také při psychické a fyzické zátěži.

Betaglukan je bezpečný

Dosavadní užívání a testování betaglukanu ukazuje, že se jedná o bezpečný doplněk stravy, u kterého nejsou známy kontraindikace.

Betaglukan je vhodný i pro děti

Betaglukan mohou užívat i děti. Byly provedeny i studie, které se týkaly podpory dýchacích cest právě u dětí. Doplňky stravy mohou pomoci s potížemi při nachlazení, alergiích. Betaglukan pro děti je možný brát v poloviční dávce pro dospělé, tedy třeba rozpůlit tobolku.

Betaglukan a vedlejší účinky

Betaglukan se většinou užívá ústy. Tento způsob konzumace vykazuje extrémně nízké riziko negativních vedlejších účinků. Víceméně vychází najevo, že pokud je produkt čistý, prakticky nemá vedlejší účinky. Prozatím to vypadá, že délka orálního užívání může být libovolně dlouhá. Nebylo zjištěno, že by se na betaglukanu dala vytvořit závislost a člověk se ani nemůže předávkovat. Panel Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že doplňky z kvasinek jsou bezpečné.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Beta-glukan
Vaclav Vetvicka, Luca Vannucci, Petr Sima, Josef Richter. Beta Glucan: Supplement or Drug? From Laboratory to Clinical Trials, Molecules. 2019 Apr; 24(7): 1251. dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2011.2137

Jak vybrat kvalitní betaglukan