Jak dlouho užívat betaglukan

Betaglukany jsou považovány za imunostimulátory. Protože mohou mít vliv na imunitu, patří mezi stále vyhledávanější pomocníky, obzvláště v dobách, kdy hrozí nachlazení. Prozradíme, jak rychle je možné očekávat nástup jejich účinků a jak dlouho užívat betaglukan.

Význam imunity

V imunologii představuje imunita schopnost organismu zvládat patogeny z různého prostředí (viry, bakterie, nádorové buňky). A jak to probíhá? Imunita vyvolává imunitní odpověď organismu vůči patogenům. Imunitu u lidí řídí imunitní systém. V rámci obranné linie imunity jsou rozlišovány tři imunitní linie. Pod nespecifickou imunitu patří externí obranná linie (kůže a slizniční membrány), druhou představuje interní obranná linie, spouštěná chemickými signály (leukocyty, proteiny). Třetí obranná linie (lymfocyty a protilátky) se řadí mezi specifickou imunitu a je spouštěna s druhou obrannou linií. Reaguje na určité mikroorganismy, nadbytečné buňky těla, toxiny, a jiné cizí molekuly. Odborníci se obecně domnívají, že nespecifická imunita se vytváří zhruba 3-5 týdnů.

Jak betaglukany užívat

U betaglukanů nebyly zjištěny vedlejší účinky, ale lékaři doporučují, aby s nimi pacienti v případě závažných autoimunitních onemocněních projednali konzumaci těchto látek (s ohledem na jejich vliv na stimulování imunity) dopředu. Pokud vás zajímá, jak dlouho byste měli konzumovat betaglukany pro efektivní působení, doporučují se alespoň 3 měsíce. Zároveň je dobré vědět, že není známo, že by se dalo betaglukany předávkovat a mohou se bezpečně užívat i dlouhodobě. Pokud tedy uvidíte, že se tyto složky osvědčily, můžete v jejich užívání pokračovat bez přestávky.

Za jak dlouho působí betaglukan

Betaglukany mají poměrně rychlý nástup účinků. Jak jsme naznačili, imunitní systém je velmi komplikovaný systém a na jeho fungování je třeba řada procesů. Proto chvíli trvá, než proběhnou všechny potřebné procesy. To může trvat zhruba tři dny. Pak by měl být organismus nastaven na zvládání výzev a měli byste pociťovat úlevu.
Jak už jsme uvedli, aby byl organismus připraven, je vhodné konzumovat betaglukany preventivně. V tomto případě stačí malá dávka (i 100 mg), v případě onemocnění je ale potřeba toto množství dvakrát až třikrát zvětšit. Velmi důležité je dbát na kvalitu (čistotu) betaglukanu.

Zdroj:
Wikipedia.org
Vaclav Vetvicka, Luca Vannucci, Petr Sima, Josef Richter. Beta Glucan: Supplement or Drug? From Laboratory to Clinical Trials, Molecules. 2019 Apr; 24(7): 1251. dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2011.2137

Jak vybrat kvalitní betaglukan