Ovesné vločky – proč mají pozitivní vliv na zdraví

Ovesné vločky jsou velmi tradiční potravinou s celou řadou využití. Prozradíme co obsahují a jaké mají tyto látky účinky. Jak mohou ovesné vločky prospět zdraví?
Ovesné vločky jsou k sehnání v různých podobách a mají velmi pestré využití. Důležité jsou ale především jejich složky. Velký podíl tvoří sacharidy a vláknina, včetně významného betaglukanu. Kromě toho ovesné vločky obsahují bílkoviny a tuky. Z vitamínů obsahuje kyselinu listovou, thiamin, kyselinu pantothenovou, čili vitamíny skupiny B. Z minerálů je to pak mangan, fosfor, hořčík, měď, železo a zinek. Dále také nechybí malé množství vápníku, draslíku, a další dva vitamíny skupiny B: pyridoxin a niacin. Oves patří mezi nejvýživnější potraviny. A jaké mají ovesné vločky díky těmto látkám vliv na zdraví?

Betaglukan má vliv na hladinu cukru i trávení

Už jsme uvedli, že ovesné zrno je cenné na velké množství betaglukanu. Tato rozpustná vláknina přispívá k poklesu špatného – tedy LDL cholesterolu a celkového cholesterolu. To je velmi důležité nejen vzhledem k cukrovce, ale také na vznik srdečních chorob, protože mezi hlavní rizikové faktory patří vysoká hladina cholesterolu v krvi.

Další důležitý vliv spočívá v schopnosti betaglukanů přispívat k poklesu hladiny cukru. To se osvědčilo především u osob s nadváhou, ale také u nemocných s diabetem 2. typu. Betaglukany ale také mohou zlepšit citlivost na inzulín.

Betaglukany z ovesných vloček podporují i tvorbu užitečných bakterií v trávicím traktu. Jejich konzumace vyvolává pocit plnosti.

Z dalších vlivů betaglukanů je možné zmínit posílení imunity a zklidňování nemocných dýchacích cest (astma, ale i třeba nachlazení).

Antioxidanty mají vliv na zánět a hladinu krevního tlaku

Antioxidanty v ovsu pocházejí především z polyfenolů, přičemž významné jsou avenanthramidy. U nich byl zjištěn vliv na pokles hladiny krevního tlaku zvýšením tvorby oxidu dusnatého. Kromě toho se o nich ví, že vykazují protizánětlivé vlastnosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že ovesné vločky mohou díky svým složkám nabídnout velmi pestré účinky.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
Jak vybrat kvalitní betaglukan