Betaglukan proti alergiím: šance při jejich zvládání

Nadměrná reakce imunitního systému je známá jako alergie. V současnosti se o ní mluví jako o civilizační chorobě. Betaglukan se podává i na alergie. Proč to má smysl a čeho se dosáhne konzumací těchto látek?
Alergie představuje systémovou reakci na alergeny. Projevy alergie mohou mít různou podobu. Od obyčejné rýmy, přes vyrážku, až po anafylaktický šok. Ten může dokonce končit smrtí. Vznik přecitlivělé alergické reakce vysvětlují nejuznávanější teorie tak, že jsou postavené na nerovnováze regulačních linií lymfocytů Th1 a Th2. Kvůli převaze Th2 lymfocytů dochází k rozvoji alergie. Hledají se možnosti, jak znovu nastavit rovnováhu. V tomto smyslu se také mluví o betaglukanech.

Význam betaglukanů

Betaglukany jsou v posledních letech velmi zkoumané složky. Ukazuje se, že mají vliv na imunitu, jsou protizánětlivé, působí na stav cholesterolu a glukózy v krvi. Jako prebiotikum – nestravitelná složka potravin podporují růst nebo aktivitu střevní mikroflóry. Tyto polysacharidy tvoří součást buněčných stěn bakterií, kvasinek, hub, řas a také vyšších rostlin. V našich podmínkách se hlavně využívá betaglukan z kvasinek saccharomyces cerevisiae, obilovin a hub například na nachlazení, chřipku a posílení celkové imunity.

 

Betaglukan a alergie

Co víme o betaglukanech a vlivu na imunitní systém? Jedná se o nespecifické imunomodulátory. To jsou látky rozpoznávané hlavně složkami nespecifické imunity (granulocyty, makrofágy a některé lymfocyty). Pomocí receptorů na makrofázích mají vliv na vrozenou imunitu a tvorbu cytokinů.
Betaglukany jsou známé i jako protizánětlivé složky. Ukazuje se, že beta-glukany mají vliv na zvýšení T regulačních lymfocytů a hladiny interleukinu-10. Ten vyniká významným protizánětlivým působením.

Betaglukan v rámci klinického testování vykazoval pokles znaků alergického zánětu a vědci ho hodnotí za vhodný doplněk k standardní terapii alergické rhinitidy. 20 dětí ve věku 6-12 let s alergickým astmatem dostávaly injekčně jednou týdně po dobu 4 týdnů betaglukan. Pokleslo symptomové skóre u sípání, denního i nočního kašle. Byly provedeny i další klinické studie, kdy byl dětem orálně podáván glukan na choroby dýchacích cest, alergických onemocnění a astmatu. Dětem se v rámci studií zlepšil stav onemocnění.

Pokles přecitlivělé reakce má za důsledek zklidnění alergických symptomů, ale také nedochází k zbytečnému „vyčerpání“ imunitního systému, šetří se tím organismus.

Zdroj:
Wikipedia.org
Edukafarm.cz

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/02/07.pdf
Jak vybrat kvalitní betaglukan