České houby plné betaglukanů: Které to jsou a jak mohou pomoci?

Betaglukany jsou složky, které se využívají k posílení imunity. Na území České republiky najdeme také houby, jako třeba hnojník, hlívu i penízovku, které obsahují betaglukany. Čím vším nám mohou prospět?

Betaglukany v houbách

Jako betaglukany se obvykle označuje skupina neškrobových a necelulózových polysacharidů. Představují součást buněčných stěn bakterií, kvasinek, řas, některých rostlin a také již zmíněných hub. Podle dosavadních výzkumů to vypadá, že rozdíl mezi různými zdroji betaglukanů není příliš velký. Zkoumány byly hlavně betaglukany z kvasinek, hub a obilí. Bylo například zjištěno, že beta-glukany kvasinek a hub mohou vykazovat imunomodulační působení.
Betaglukany můžeme najít v řadě hub, u nás ale rosou jen některé. Z hub, které se využívají pro zdraví, můžeme zmínit hlívu ústřičnou, hnojník obecný a penízovku sametonohou.

Hlíva ústřičná

Studie na houbě s latinským názvem Pleurotus ostreatus poukázaly na její vliv při stimulaci imunity. Betaglukany z hlívy ústřičné se projevily v podpoře při protirakovinném působení, vykazovaly také vliv proti některým druhům virů. Známým betaglukanem z hlívy je pleuran, který kromě již uvedeného napomáhá obranyschopnosti organismu proti infekčním onemocněním, vykazuje i vliv na zánět a ukázalo se také jeho protialergické působení. Hlívu je možné relativně často najít na podzim a v zimě na kmenech a pařezech především listnatých stromů.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá

Latinsky Flammulina velutipes, v Japonsku známá jako enoki. Kromě polysacharidů, včetně betaglukanů, nechybí bílkoviny, triterpenoidy a třeba i mastné kyseliny. V případě penízovky poukázaly studie na vliv na stimulaci imunitního systému, pokles krevního tlaku a pokles hladiny cholesterolu.

Hnojník obecný

Hnojník obecný, latinsky Coprinus comatus je u nás poměrně široce rozšířená houba. Roste od května do listopadu poměrně běžně nejen okolo hnoje, ale také v parcích a polích, v humózních půdách. Kromě vitamínů C, B a D je houba cenná na minerální látky jako draslík, vápník, železo, měď, vanad a zinek. Kromě jiného v ní najdeme i všech 20 základních aminokyselin. Samozřejmě v něm nechybí ani ony zmíněné betaglukany. Houba je také známá vlivem účinných látek na pokles hladiny krevního cukru. Zlepšuje trávení a přispívá k pružnosti cév.

Zdroj:
Wikipedie
Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky, Start, 2011
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Jak vybrat kvalitní betaglukan