Betaglukany jsou polysacharidy, složené z opakovaných molekul glukózy. Tato rozpustná i nerozpustná součást vlákniny se ukazuje jako velmi důležitá pro organismus. Kromě řady dalších vlastností se také jedná o přírodní snižování cholesterolu.
Betaglukany: účinky
Betaglukany patří mezi velmi silné antioxidanty s mimořádnou schopností bránit tělo před škodícími volnými radikály. Pokud chceme podpořit imunitu organismu, je vhodné se blíže podívat právě na betaglukany. Účinky jsou pro lidské tělo poměrně významné. Ať už je to vyrovnávání obranyschopnosti organismu proti nemocem nebo podpora proti psychickému i fyzickému stresu.
Další důležitá pomoc betaglukanů spočívá také u podpory imunity pacientů při procházení radioterapií při onkologických onemocněních. Konzumace betaglukanů totiž podporuje činnost makrofágů, které vytvářejí cytokininy. Ty mají na starost regulovat odpověď imunitního systému. Aktivovaný makrofág dokáže najít a zničit cizí buňky (včetně nádorových).
Snižují hladinu cukru v krvi. Prospěšnost betaglukanů se projevuje také na cholesterolu. Posilují viskozitu žluči ve střevech a působí na pokles opětovného vstřebávání derivátů cholesterolu.
Přírodní snižování cholesterolu
Jestliže organismus člověka funguje správně, má tolik cholesterolu, že dokáže zvládat všechny funkce nezbytné k životu. Ne všechen cholesterol je škodlivý. Hýčkat bychom si měli hodný cholesterol – HDL cholesterol. Cholesterol zlý, kterého se chceme zbavit, se jmenuje LDL cholesterol. Kromě toho sem patří i triglyceridy (kapénky tuku), které částečně proudí krevním oběhem. Sleduje se také hodnota celkového cholesterolu.
Hodnoty cholesterolu, při kterých je vhodné zpozornět:
- celkový cholesterol nad 5,2 mmol/l,
- HDL cholesterol menší než 1,2 mmol/l,
- LDL cholesterol nad 3,4 mmol/l,
- triglyceridy nad 1,95 mmol/l.
Přírodní snižování cholesterolu je tím nejpřirozenějším způsobem, jak se zbavit vyšších hodnot. Konkrétně má význam se zaměřit na zdravou stravu. Neměla by obsahovat smažené, fritované nebo grilované pokrmy. Doporučuje se konzumace omega 3 nenasycených mastných kyselin. Najdeme je třeba v semínkách (dýně, sezam, slunečnice) nebo například mořských rybách. Důležité je také zaměřit se na přirozené chutě, škodí třeba zbytečné doslazování.
Za zmínku také stojí, že ke zvyšování cholesterolu přispívá i stres. Pokud tedy chceme cholesterol snížit, je vhodné si dopřát dostatek relaxace a pohybu.
Snižování cholesterolu za přispění betaglukanů
Betaglukany najdeme v řadě potravin. Kromě obilovin jsou významně zastoupeny třeba v medicinálních houbách.
A právě betaglukany jsou schopny posloužit k poklesu LDL cholesterolu i celkového cholesterolu, což potvrdil přehled studií uveřejněný v časopise Nutrition Reviews.
Betaglukany obsahují třeba houby Ganoderma Lucidum (Reishi), cholesterol pomáhá snižovat také Shiitake.
Klinické testy prokázaly, že kromě snížení LDL cholesterolu a triglyceridů se zvýšil HDL cholesterol, což je pro organismus příznivé. Zmínit lze například studii (Djordje B, Zekovic et al, Natural and Modified (1→3)-β-D-Glucans in Health Promotion and Disease Alleviation, 2005), která se zabývala účinky betaglukanu na sérové lipidy 15 obézních osob s hypercholesterolemií. Bylo zjištěno, že když se ke stravě denně přidalo 15 g beta-glukanu, významně se snížila hladina celkového cholesterolu i LDL cholesterolu a vzrostla hladina HDL cholesterolu (o 16 %).
Betaglukany se zdají být prospěšné při zvládání vysokého cholesterolu. Při léčbě je třeba konzultovat užívání betaglukanu s ošetřujícím lékařem.