V době, kdy se děti znovu vydávají do školy, se také mění počasí a s tím se zvyšuje výskyt onemocnění, převážně respiračního charakteru, častá jsou i průjmová onemocnění. Zpátky do školy bez nemocí je pořádně těžký oříšek, ale při respektování několika doporučení se imunita u dětí posílí. Máme pro vás šest základních pravidel.
1. Hygiena
Za poslední půlrok jsme si většinou osvojili hygienické návyky, které jsou obzvláště důležité obzvláště v době, kdy imunita dětí musí být v dobré kondici. Smrkání do kapesníku, důkladné mytí rukou po použití toalety, před jídlem, po příchodu z venku domů jsou nezbytnosti, které je třeba děti naučit co nejdříve. Jen tak si je mohou zautomatizovat. Patří sem ale také sprchování a výměna spodního prádla.
2. Dostatečný pohyb
Je třeba podporovat děti v tom, aby měly dostatek pohybu. Co nejvíce chodit pěšky, pokud možno i do školy a zpět. Chodit po schodech místo jízdy výtahem. Pro posílení imunity je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí. Děti mohou navštěvovat i různé sportovní kroužky (od tance, přes karate, až po fotbal a volejbal), ale i mimo ně jezdit na kole, koloběžce, bruslích, plavat, lyžovat, chodit na procházky.
3. Otužování
Na otužování je dobré zvykat dítě už odmala. Pediatři doporučují postupné otužování zhruba od jednoho roku. S podporou odolnosti organismu souvisí také vhodná teplota v místnosti. Ideální je teplota okolo 20 °C (maximum 22 °C), na spánek je vhodných 17-18 °C. Spaní při otevřeném okně během celého roku přispívá k odolnosti a zdravějšímu spánku. Některým dětem pomáhá i pravidelné saunování, pobyt v solné jeskyni. Při otužování je třeba respektovat nejen věk dítěte, ale i jeho zdravotní stav. Případnou nejistotu lze konzultovat s pediatrem.
4. Zdravá strava
S imunitou dětí velmi významně souvisí také způsob stravování. Pestrá a pravidelná strava plná vlákniny, vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek pro správné fungování organismu v podobě základních surovin je úplně základním bodem. S tím jako propojená nádoba souvisí dostatečný pitný režim, který je třeba dodržovat i přes komplikovanou situaci ve školních jídelnách.
Aby dítě jedlo i ve škole zdravé svačinky a omezilo přísun cukru, který v organismu podporuje zánětlivé reakce, můžete ho zapojit do jejich přípravy. Zábavné svačiny s rozhodnutím dítěte, jestli si vybere určitý druh zeleniny (jestli ji chce celou nebo nakrájenou), podpoří jejich konzumaci.
5. Dostatek spánku
Mezi důležité faktory pro zdraví patří také odpočinek. Pro děti je vhodných 8-10 hodin denně. Důležité je, aby spánek byl zdravý. Jestliže by dítě málo spalo, projevilo by se to nejen v únavě, ale také třeba sníženou odolností a následnou nemocí.
6. Doplňky stravy
Pro posílení imunity dětí kromě dostatečně pestré stravy je dobré doplnit vitamíny (C, D, vitamíny skupiny B) a minerální látky (zinek, hořčík, selen, železo), třeba přírodním způsobem. Kromě tradiční echinacey pomáhají s posílením imunity také betaglukany. U nich je třeba dávat pozor na čistotu betaglukanu, která by měla být alespoň 80 %. Ideálně by měl být přípravek doplněn o některou podobu vitamínu C (třeba Acerola), s ohledem na lepší vstřebatelnost.
Často se také doporučuje pravidelný režim dítěte, na který si zvykne a nebude pro něj vysilující. Společně s propojením vyvážené stravy, kterou můžete podpořit doplňky stravy, dále s dostatkem spánku, fyzické aktivity, bude pobyt ve škole na podzim mnohem snazší.
Jak vybrat kvalitní betaglukan