V poslední době je samoléčba velmi častá. Důvodem může být i skutečnost, že k doktorům se hůř dostává. Každopádně mít po ruce důležité pomocníky, které vám poskytnou podporu, když vás najednou skočí nějaká ta zdravotní komplikace, je dobré. O které léky a prostředky by se mělo jednat?
Začínající nemoc bez horečky
Máte pocit, že na vás leze nějaká nemoc? Je nejlepší ji utnout hned v počátku. To, co vám doporučí lékaři i lékárníci, je především dostatečný pitný režim a také klid. Velkou roli kromě zvolnění – fyzického a psychického – je třeba také posílení organismu o látky, které povzbudí imunitní systém. Patří mezi ně především vitamíny C, D (+ K2), ale také minerální látky selen a zinek. Všechny tyto složky patří mezi protizánětlivé a pomohou zmírnit příznaky a omezit délku trvání nemoci. Uvedené látky je možno čerpat z potravin, ale také v podobě doplňků stravy. Má smysl je také konzumovat preventivně, speciálně v období, kdy podobné zdravotní komplikace očekáváme.
Podporu imunitního systému také mohou představovat betaglukany, které se dají čerpat z potravin (droždí, léčivé houby, obiloviny), ale variantou jsou i jako doplňky stravy (pokud chcete koncentrovanější dávky). I v tomto případě je především vhodné betaglukany brát preventivně, případně co nejdříve v počátcích onemocnění, kdy pociťujete přicházející chorobu.
Mezi protizánětlivé potraviny patří tradiční česnek, cibule, zázvor. Z bylinek je to pak divizna, rýmovník, šalvěj nebo třeba řepík.
Vhodné je také mít k dispozici léky na rýmu a odkašlávání, mohou to být přípravky klasické, ale i ty na přírodní bázi. Měly by co nejlépe vést ke zkapalnění a snadnějšímu odstranění sekretu. Úleva by u dospělých měla přijít do pěti dnů. Pokud nenastane, je na místě onemocnění konzultovat s lékařem.
Onemocnění s horečkou
Pokud máte horečku, nestačí jen tak sáhnout po léku. Důležité je vědět, že mírná teplota (do 38 °C) je obrannou reakcí organismu a je v pořádku. Brát léky a využívat další možnosti se proto doporučuje, až když je teplota vyšší. Z léků lze sáhnout po přípravcích s paracetamolem, kyselinou acetylsalicylovou nebo ibuprofenem (o vhodném přípravku přímo pro vás je třeba se poradit v lékárně). Ke zvážení jsou ale také již zmíněné možnosti, tedy zábaly. Ale i ty je třeba provádět s rozmyslem.
Samoléčba má ale své meze. Kontaktovat lékaře je důležité, když se nedaří srazit horečku během 24 hodin a také když trvá déle než tři dny. Na pohotovost je třeba zamířit (případně zavolat rychlou záchrannou službu), když se přidá omdlévání nebo dušnost.
Jak vybrat kvalitní betaglukan