Jak posilovat imunitu psů a koček

V poslední době se více staráme o naše zdraví, ale podobné problémy mají také naši čtyřnozí přátelé. Jak můžeme podpořit imunitu psa a kočky?

Veterináři se shodují, že imunitní systém domácích mazlíčků je velmi podobný tomu našemu. Záleží tedy na tom, jakým způsobem zvíře žije, jak se stravuje, pohybuje, jestli je nemocný, ve stresu a podobně.

Péče o trávicí systém

Imunita psa, stejně jako imunita kočky, je přímo navázaná na trávicí systém. Proto je důležité věnovat velkou pozornost kvalitní stravě. Ani kočka ani pes nejsou býložravci a tomu by měl odpovídat výsledek. Strava lidí a našich čtyřnohých společníků je jiná, neměla by proto být založena ani na zbytcích od stolu. Co je tedy nezbytné pro organismus těchto zvířat? Dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů a vitamínů. Tím, že jsou psi a kočky nevhodně stravováni a mají málo pohybu, dochází i u nich ke vzniku nadváhy a k souvisejícím problémům se zdravím. Zvířecí strava by měla být vyvážená.

Dostatek pohybu

Jak už jsme si řekli, i u našich mazlíčků hraje roli pohyb. Pokud nemají pravidelnou možnost se pořádně hýbat, projeví se to i na stavu jejich imunitního systému.

Kočka i pes jsou citliví na stres

Nejspíš jste si všimli, jak jsou psi i kočky vnímaví. Stres proto u nich hraje významnou roli. Týkají se jich mezilidské vztahy, ale i nálada majitele, zkrátka jakékoliv nabourání harmonie. A stres se projeví na stavu imunity.

Jaké mají zvířata příznaky?

Pes a kočka mohou mít teplotu, suchý dráždivý kašel, který se mění do vlhkého a zvíře tím vykašlává hleny. Pozor, nesplést se to se zvracením. Někdy se objevuje rýma, výtoky z nosu a očí. Infekce horních cest dýchacích může ve vážnějších případech přejít do zápalu plic. Proto není vhodné projevy přecházet a vyplatí se kontrola u veterináře.

Jak podpořit imunitu u kočky a psa?

Základem péče o zvíře je vytvoření vhodných podmínek pro život psa (případně kočky) u vás doma a dostatečná pravidelná veterinární péče. Kromě již zmíněné stravy pro psy a kočky můžete zvířátkům přidávat doplňky stravy, které jsou pro ně vhodné. Dávejte také pozor na to, když jste nemocní, prokázalo se totiž, že naše chřipkové viry mohou infikovat psí buňky. Nejvíce citlivá jsou zvířata s krátkým nosem, obzvláště ta s deformovanou nosní částí. Občas vypadají, že mají problémy s dýcháním, ale nemocní nejsou. Důležité je tedy věnovat zvýšenou pozornost jejich imunitnímu systému. Uváděli jsme už stravu a zmínili potřebu sacharidů. Na podporu imunity u psů a koček se hodí polysacharidy betaglukany. Ano, i u zvířat je můžete využívat, potvrzují to různé studie, i když jich není mnoho. Třeba v případě psů se uvádělo dávkování 10 g/kg krmiva. Pokud si nejste jisti ohledně doplňků stravy, zkonzultujte jejich vhodnost užívání u veterináře.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6067736/
https://ivcjournal.com/beta-glucans-keeping-the-balance-of-great-health/

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *