Proč dát přednost betaglukanu získanému z kvasinek: Tohle jsme zjistili

Betaglukan je v poslední době hodně populární na imunitu. Může mít různý původ. Jaké benefity přináší betaglukan z kvasinek?

Betaglukany mohou pocházet z některých obilovin, hub, mořských řas, ale také právě z kvasinek. Studie se víceméně shodují v tom, že zdroj betaglukanů není při využití velmi podstatný. Nějaké odlišnosti se přece jen najdou. Jejich působení je založeno na struktuře (molekulární páteř a úroveň větvení), což má vliv na biologickou aktivitu. Kromě toho se obecně uvádí, že právě betaglukany z kvasinek jsou pro náš organismus velmi přirozené.

Betaglukan z kvasinek

Beta glukany z kvasinek většinou pocházejí z pekařských a pivovarských kvasnic. I mezi nimi je mírný rozdíl. Ten se může projevit ve vlivu na imunitu. Do doplňků stravy se většinou využívají kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Betaglukany podporují činnost vrozených imunitních buněk, které připraví buňky na zvládání infekcí a zánětů. Podpoří imunitní systém.

Studie na beta-1,3/1,6-d-glukanu, který pochází z pekařského droždí (kvasinky Saccharomyces cerevisiae) ukázala účinnost při příznacích nachlazení a chřipky. Projevil se vliv na symptomy potíží horních cest dýchacích a psychickou pohodu u žen, které navíc měly střední úroveň psychického stresu.

Testování na různých skupinách osob ukazují, že betaglukan je vhodný nejen pro dospělé, ale i děti, seniory a sportovce. Osvědčil se i při stresu.

Pozitivní vliv betaglukanu je možné najít i v dalších oblastech. Jako rozpustná vláknina zpomaluje průchod potravy střevem, má dobrý vliv na trávicí trakt. Proto se sacharidy vstřebávají pomaleji. To vede ke stabilnější hladině cukru v krvi, což potěší diabetiky. Pomalu prochází trávicím traktem a bere s sebou cholesterol. Souvislost s cholesterolem ocení nejen nemocní s cukrovkou, ale i ti, kteří mají problémy právě se samotným cholesterolem. Snižuje celkový a škodlivý LDL cholesterol. Betaglukany se ukázaly jako prospěšné při zánětlivých onemocnění trávicí soustavy, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Důležité je vědět

Na řadě studií se ukázala vhodnost využití kvasinek Saccharomyces cerevisiae, které prospívají imunitnímu systému. Důležitá je přitom kvalita a čistota produktu doplňku stravy. O užívání betaglukanu by se měli poradit s ošetřujícím lékařem diabetici a další osoby, které berou nějaké léky.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
verywellhealth.com
Baker’s yeast beta-glucan supplement reduces upper respiratory symptoms and improves mood state in stressed women. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23378458/

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *