Chřipka podle tradiční čínské medicíny: Jak se s ní vypořádat

Chřipka je běžná nemoc. Co ji charakterizuje a jak nám s jejím zvládáním může pomoci tradiční čínská medicína?

Podle západní medicíny se chřipka označuje jako nakažlivá nemoc vyvolaná RNA virem. Šíří se v sezónních epidemiích. Dělí se na chřipkové viry A, B, C, přičemž člověka se mohou týkat všechny tři varianty. Postihuje především dýchací soustavu. Mezi typické projevy patří horečka, bolest hlavy, velká únava, suchý kašel, bolest hrdla, kýchání, podrážděné oči, bolesti těla, extrémní pocit zimy. Rýma mezi projevy chřipky nepatří. Nemoc může mít snadný průběh, ale i vážné komplikace. Prevenci představuje otužování, saunování, posilování fyzické kondice, dodržování životosprávy, kvalitní a pestrá strava, vitamíny C a D, bioflavonoidy, antioxidanty, jód a zinek, může se využít očkování. Na nemoc nejsou antibiotika, podávají se antivirotika.

Chřipka podle tradiční čínské medicíny

A jak vypadá chřipka podle tradiční čínské medicíny (TCM)? V tomto případě na chřipku vyvolává vítr, který proniká obrannými vrstvami do organismu. V zimě se spojuje s chladem, v létě naopak s horkem. Člověk má podle tradiční čínské medicíny několik vrstev a patogeny, když se chtějí dostat dovnitř, musí projít těmito vrstvami. Ty ovšem mají své obranné mechanismy, které se snaží patogeny zneškodnit. Každá vrstva bojuje s těmito útočníky různými způsoby. Výrazný boj probíhá už na povrchu, kde se stáhnou póry a člověk se přestává potit. Objevují se bolesti těla. Jestliže prostoupí patogen do dalších vrstev, začne se střídat horečka a zimnice. Pokud se patogen dostane úplně nejdál, může to mít za důsledek různá onemocnění, především dlouhodobá a chronická. Různé prostředky tradiční čínské medicíny mohou stimulovat přirozené léčebné schopnosti našeho těla.

Základem je prevence

Důležité je především chřipce předcházet. Velmi podstatná je přitom znalost vlastního těla. Měli bychom o něj pečovat a poslouchat, co nám naznačuje. Význam má kvalitní strava, ale i způsob, jak ji konzumujeme a jak často. Podstatné je také její složení, vyplatí se prohřívací potraviny, jako jsou teplé polévky, zázvor, česnek, skořice a řada dalších.

Způsob, jak podpořit imunitu mohou představovat také některé medicinální houby. V tomto ohledu se výborně hodí především Cordyceps (housenice čínská), Reishi (lesklokorka lesklá). Cordyceps podle TCM doplňuje QI, tedy životní energii, vyživuje yang ledvin a yin plic, přeměňuje hleny, léčí dušnost a chronický kašel. Pomáhá odstraňovat únavu a bolest zad. Reishi je celkově posilující houbou, která dokáže stimulovat imunitu. Posílí a oslabí, podle toho, jak je třeba. Z hlediska TCM doplňuje QI, zastavuje kašel, uklidňuje dušnost, využívá se i při únavě. Tyto dvě houby se dobře doplňují. Přidat k nim je možné i Shiitake (houževnatec jedlý), který upravuje imunitní funkce, přeměňuje vlhkost a hleny, zvlhčuje suchost. Kromě jiného se hodí při únavě, chronickém kašli.

Důležité je také hlídání emocí, aby byly vyrovnané. Jestliže jsou potlačené nebo vybuchující, není to pro organismus optimální. Také v rámci tradiční čínské medicíny představují důležité faktory také spánek, odpočinek a pohyb, ale také péče o vztahy. Tato hlediska se zdají být tak obyčejná a jasná, přesto jim často nevěnujeme dostatečnou pozornost. Vítr v organismu může představovat i chladné počasí, proto je třeba se vhodně oblékat. Více o sebe pečovat. Kombinací všech hledisek se podaří udržovat vyrovnaný organismus.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
Yibai Xiong, Na Xiao Li, Naifang Duan, Bin Liu. Traditional Chinese Medicine in Treating Influenza: From Basic Science to Clinical Applications, September 2020Frontiers in Pharmacology 11:575803, DOI:10.3389/fphar.2020.575803

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *