Potraviny, ve kterých se nachází nejvíce vlákniny: Víme, které to jsou

Konzumovat vlákninu je důležité hned z několika důvodů. Víme proč a také kolik jí je vhodné sníst. Kde se nachází vláknina? Vybrali jsme pro vás zástupce potravin, které jsou bohaté na tuto významnou složku stravy.

Jaký význam má vláknina v potravě

Vláknina slouží ve střevech jako strava pro mikroflóru, pečuje tak o zdravé prostředí a přispívá k dobré imunitě. Nejznámějším účinkem vlákniny je prevence zácpy, kromě toho je ale užitečná i pro snižování krevního cukru a pro hubnutí. Kolik by měl člověk zkonzumovat vlákniny? Uvádí se zhruba 30 g, přičemž příjem pro ženu (25 g) se liší od potřebného množství pro muže (38 g). Obecně je ale náš příjem vlákniny mnohem nižší.

Kde se nachází vláknina

Základní otázkou je pak: Kde je vláknina? Najdeme ji v množství potravin. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které vám napomohou tuto složku stravy navýšit. Jednou z potravin hodnotných na vlákninu je avokádo, které obsahuje 6,7 g / 100 g. Avokádo je cenné i na další důležité složky, jako je vitamín C, hořčík, draslík. Na vlákninu jsou bohaté luštěniny. Ve 100 g půleného hrachu najdeme 8,3 g vlákniny, zatímco v červených fazolích je to 6,4 g, v čočce 7,9 g a v cizrně 7,6 g. Luštěniny mají význam také konzumovat pro velký obsah bílkovin a dalších živin.

Pokud by vás zajímalo, jak je to s podílem vlákniny v obilovinách, tak i tady je podíl poměrně vysoký. Oves setý obsahuje ve 100 g 10,6 g, podíl zaujímá hlavně rozpustná vláknina – betaglukan. V případě pšenice – špaldy – je to 3,6 g vlákniny, u pražené kukuřice bez přidaného tuku 14,5 g.

Významné na obsah vlákniny jsou i ořechy, jako mandle (12,5 g), vlašské ořechy (7 g) a pistácie (9 g). A na závěr takový bonbonek, totiž čokoládu. Právě kvalitní hořká čokoláda (s obsahem kakaa alespoň 70 %) je také zásobárnou vlákniny (10,9 g / 100 g).

Tento článek vybral ale pouze několik potravin, z říše ovoce mají význam i jahody, maliny, jablka, hrušky, ze zeleniny je to třeba artyčok nebo růžičková kapusta. Patří sem ale i další spousta druhů ovoce a zeleniny. Pozor na to, abyste konzumovali pouze omezenou část potravin ve velkém množství, jen pro jednu složku. Strava by měla být pestrá, jen tak může pečovat o stav imunitního systému a další oblasti zdraví.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *