10 faktorů, které mohou oslabit imunitu

Dnešní doba je velmi náročná a vyžaduje velké nasazení ve spoustě hledisek. Máme pro vás deset faktorů, které snižují vaši imunitu a ohrožují váš zdravotní stav. Oslabený imunitní systém se pak nedokáže správně bránit a je náchylný k nejrůznějším onemocněním.

1. Nedostatečná strava

Může to znít jako stokrát omílaná věc, ale pestrá strava je skutečně základem zdravého životního stylu. Měla by být zastoupená všemi složkami, pokud samozřejmě nemáte na některou z nich alergii nebo jiné zdravotní problémy. Když budete zapomínat na ovoce a zeleninu, přijdete kromě řady cenných látek také o nezbytnou vlákninu, která hraje ve střevech významnou roli. A to i z hlediska imunity.

2. Nedostatečná podpora v náročných obdobích

Každé období vyžaduje doplnění určitých složek stravy. Může vám chybět pitný režim, ale v období náročných na respirační choroby je také důležité hlídat vyšší množství potravin (případně doplnit i doplňky stravy) bohatých na vitamín C a protizánětlivé látky, jako je zinek, selen.

3. Pití alkoholu

To, že si dáte skleničku likéru na podporu trávení jednou za čas, to by ještě šlo. Když ale si dáváte tu skleničku s každým jídlem, a pak ještě tenhle likérek na imunitu a pro jistotu ještě jeden pro větší podporu imunity, no co si budeme povídat. Dobrý výsledek to mít nebude. Oslabená imunita se přihlásí brzy.

4. Kouření

Co bez debaty patří mezi příčiny oslabené imunity, je rozhodně kouření. Cigarety nejenže mají negativní vliv na imunitní systém, ale také mohou naopak podporovat rozvoj různých onemocnění dýchací soustavy.

5. Zbytečná konzumace antibiotik

Zbytečná konzumace antibiotik je stále kritizovanější. Důsledkem je pak skutečnost, že tyto léky neléčí, protože se organismy vůči nim staly rezistentními. Antibiotika jsou někdy nezbytná, ale neměla by být zneužívána.

6. Nedostatek spánku

Myslíte si, že máte mladý a zdatný organismus a spánek je ztrátou času? Že vám stačí čtyři-pět hodin spánku? Tohle vám vědci vyvrátí během pár minut. Nedostatek spánku se jednou vrátí, možná někdy o trochu nenápadněji, zato v důsledku s o to větší razancí. Toho, že jste si nedokázali najít čas na regeneraci organismu, která probíhá během spánku, můžete jednou pořádně litovat.

7. Nedostatek relaxace

Relaxace není flákání. Je to čas, který dopřáváte tělu, aby nabralo nové síly. Když nebudete věnovat čas odpočinku, tělo si bude tuhle informaci ukládat a vrátí vám ji, až se to bude nejméně hodit. Relaxace může představovat spoustu způsobů a snadno najdete takovou, která bude vyhovovat právě vám.

8. Množství stresu

Máte hodně stresu v práci, kolotoč doma a kromě toho se nervujete i společenskou a politickou situací? Když se s mírou stresu nepracuje, tak se hromadí. Přemíra stresu je v důsledku startovacím momentem pro rozvoj nejrůznějších onemocnění, včetně těch vážnějších.

9. Málo pohybu

Máte sedavé zaměstnání a po příchodu z něj domů zase trávíte většinu času při sezení? Pohyb je velmi důležitý, z hlediska řady faktorů. Když netrávíte čas venku, ideálně v přírodě, připravujete se o cenné chvíle načerpání sil. Tady můžete dokonce spojit pohyb a relaxaci a hned děláte pro váš organismus dvě prospěšné věci najednou.

10. Absence smíchu

Stále se mračíte? Nemáte důvod k radosti? To je škoda. Smích totiž snižuje koncentraci stresových hormonů. Kromě toho zahání úzkost a pomáhá od depresí. Díky smíchu se navíc posiluje i imunitní systém.

Pokud byste kromě pocitů radosti, pohybu a pestré stravy chtěli vyzkoušet i něco jiného, poohlédněte se třeba po doplňku stravy s betaglukany. Ty spolu s dalšími faktory naopak pomáhají posílit imunitu.

Jak vybrat kvalitní betaglukan