5 nejlepších přírodních látek pro podporu imunity

Jak posílit imunitu přírodní cestou? Bylinky jsou často využívané na imunitu. Máme pro vás pět nejlepších přírodních látek, které se osvědčily na její podporu. Znáte je?

Echinacea

Echinacea neboli třapatka byla v rámci lidové medicíny zkoušena na celou řadu využití. Z nejvýznamnějších je možné zmínit především vliv dýchací soustavu v případě různých infekcí. Vedle protizánětlivého působení se projevovaly také antimikrobiální účinky.
Při testování v zaslepené klinické zkoušce s placebem se ukázala stimulace imunitního systému i antivirové účinky a nebyly zjištěny vedlejší účinky. Jiné studie ale poukazují na to, že může způsobovat hepatotoxicitu.

Kurkumin

Kurkumin je látka, která se získává z oddenku kurkumy. V lidovém čínském a indickém léčitelství se používá jako léčivo, ale také barvivo. Z biologických účinků kurkuminu můžeme zmínit protizánětlivý, antioxidační a třeba i antimikrobiální.

Betaglukan

Z látek, které mají vliv na posílení imunity přírodní cestou, vychází velmi dobře betaglukan. Ten se stal v posledních letech velmi oblíbeným obzvláště v době nachlazení a chřipek. Betaglukan je možné získávat z různých zdrojů: od kvasinek, přes houby, až po obilí. Při výběru považují vědci za důležitou čistotu produktu. Kromě doby nachlazení a prevence onemocnění dýchacích cest se betaglukan osvědčil i jako podpora při nádorových onemocněních.

Ženšen

Ženšen je rostlina, které si už po několik tisíciletí cení hlavně tradiční čínská medicína a je považována za celkově posilující potravinu. Ženšenů je několik druhů, za nejznámější a nejvýznamnější jsou považovány asijský ženšen (Panax ginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius) a zmiňován je třeba protizánětlivý vliv.

Ženšen je poměrně zkoumanou rostlinou a řada studií se věnovala i stavu imunitního systému. Jedna například sledovala 227 dobrovolníků, kteří dostali vakcínu proti chřipce s placebem nebo s výtažkem ženšenu. Ukázalo se, že skupina ženšenem vykazovala vyšší činnost NK buněk a tvorbu protilátek a v důsledku mnohem nižší frekvenci nachlazení a chřipky.
Více studií bylo provedeno na zvířatech, která také vykazují lepší výsledky než testování na lidech. V případě konzumace ženšenu je třeba dávat pozor, pokud berete warfarin, protože snižuje jeho účinnost. Kromě toho může souviset s hypoglykémií.

Chlorella

Doplňky stravy z řas jsou v posledních letech velmi populární, obzvláště chlorella. Tato sladkovodní řasa má ale velmi tvrdou vnější slupku, která je pro náš organismus víceméně nestravitelnou. Důležité je její zpracování. Chlorella je zdrojem vitamínů skupiny B, dále obsahuje vitamíny C, D, E a biotin (vitamín H). Kromě toho ukrývá esenciální aminokyseliny, proteiny, železo, hořčík. Chlorella ale také může obsahovat velké množství jódu, což může představovat problém u lidí s nemocnou štítnou žlázou nebo s alergií na jód.

Tato řasa je známá pro prebiotické účinky a tím má i vliv na stav imunity. Randomizovaná klinická studie jihokorejských vědců provedená na lidech zjistila, že 8týdenní užívání doplňků stravy s chlorellou podpoří zdravým lidem stav imunitního systému a podpoří léčbu zánětů. Objevovala se vyšší činnost NK buněk (přirozených zabíječů) a vyšší tvorba cytokinů (IFN-γ, IL-12, IL-17).

Který z našich pěti nejlepších přírodních látek pro podporu imunity je pro vás tím číslem jedna? Podělte se v komentářích pod článkem.

Zdroj:
Wikipedia.org
Schapowal, A., Klein, P., Johnston, S.I.: Echinacea reduces the risk of recurrent respiratory tract infections and complications: A meta-analysis of randomized controlled trials. Adv. Ther., 32: 187-200, 2015. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25784510/
Scaglione, F., Cattaneo, G., Alessandria, M., Congo, R.: Efficacy and safety of the standardized Ginseng extract G115 of potentiating vaccination against the influenza syndrome and protection against the common cold. Drug Exper. Clin. Res., 22: 65-72, 1996. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8879982/
Jung Hyun Kwak, Seung Han Baek, Yongje Woo, Jae Kab Han, Byung Gon Kim, Oh Yoen Kim & Jong Ho Lee. Beneficial immunostimulatory effect of short-term Chlorella supplementation: enhancement of Natural Killercell activity and early inflammatory response (Randomized, double-blinded, placebo-controlled trial), Nutrition Journal 11, Article number: 53 (2012), dostupné z https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-11-53

Jak vybrat kvalitní betaglukan