Jak betaglukan pomáhá proti únavě? Tohle potřebujete vědět

Dnešní doba je velmi vyčerpávající. Na člověka jsou kladeny obrovské nároky a únava je často všudypřítomná. Jak ji zvládat a jakou úlohu u toho má betaglukan?

Každý dokáže stres zvládat jiným způsobem. U někoho se projevuje mírně, jiný zase pociťuje neuvěřitelnou únavu a vyčerpání. Občas máte pocit, že ani litr kávy nefunguje. Jak se s tím vypořádat? Vypadá to, že šanci mohou představovat právě betaglukany.

Betaglukany

Jedná se o polymery glukózy extrahované z buněčných stěn kvasinek, bakterií, vyšších hub a některých obilovin. Různé zdroje mají různou detailní strukturu β-glukanů a tím se liší i jejich biologický aktivita. Rozdíly ale nejsou významné. Z dosavadních výzkumů vyplývá, že tyto polysacharidy mají vliv na imunitní systém, cholesterol, cukrovku, krevní tlak a působí také jako antioxidanty. Důležité je vědět, že dosud nebyly hlášeny žádné nepříznivé účinky na člověka.

Betaglukany a vliv na stres

Dalším biologickým účinkem je snížení hladiny kortikosteronu a tím posilování proti stresu. V poslední době je také beta-glukan stále častěji zmiňován jako posilovač při různých typech únavy. Ukázaly se také pozitivní účinky po zátěžovém stresu.

Chronický únavový syndrom a betaglukan

Při testování na myších betaglukan zmírnil chronický únavový syndrom. Z testování se také zjistilo, že ke zlepšení chronického únavového syndromu došlo prostřednictvím narovnání hladin GSH a SOD v mozku. Vzrostlo zotavení v souvislosti s únavou. Za účinné mechanismy vědci považují zlepšení oxidace a regulace energetického metabolismu právě betaglukanem.

Betaglukan a únava při rakovině

Pozitivní vliv se prokázal také v souvislosti s únavou při rakovině. Únava totiž patří mezi průvodní jevy v případě nádorových onemocnění. Může být způsobena fyzickou, nebo psychickou zátěží. V důsledku pak může vést ke vzniku chronického únavového syndromu. Přes polovinu dotazovaných pacientů s rakovinou zmínilo, že únava trvá dokonce i přes rok po skončení léčby. Vědci se domnívají, že pozitivní vliv na únavu při rakovině souvisí s protizánětlivým působením betaglukanů.

Betaglukan a únava při sportu

U sportovců je známo, že těžká fyzická aktivita negativně ovlivňuje imunitní funkce a zvyšuje výskyt některých infekcí. Protože když se dlouho a naplno věnujete fyzické aktivitě, může dojít k imunosupresi, což znamená snížení aktivace nebo účinnosti imunitního systému. Tři testování se projevil právě vliv betaglukanu na změny u intenzivně trénujících sportovců. Zjistilo se, že u sportovců dochází k lepší buněčné imunitní odpovědi, omezení infekcí dýchacích cest a také ke zlepšení nálady. Významně lepší se ukázaly imunitní funkce po těžké fyzické zátěži. Výsledky naznačují, že protiúnavové vlastnosti betaglukanu mají souvislost se stimulačními účinky imunitních reakcí.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
https://openbiochemistryjournal.com/VOLUME/14/PAGE/1/FULLTEXT/

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *