Jak podávat betaglukan pro děti? Sirup s příchutí si zamilují

Betaglukan pro děti

Je vaše dítě často nemocné? Zaměřte se na dlouhodobé a efektivní posilování jeho imunitního systému pomocí zdravého životního stylu i doplňků stravy. Vyplatí se i u malých dětí suplementace vitamíny a betaglukany? A jakou formou je podávat, aby je vaše ratolesti neodmítaly?

Doplňky stravy pro děti

Nejen u dospělých, ale i u dětí je vhodné suplementovat určité doplňky stravy. V období chřipek a nachlazení je to především vitamín C a zinek. Na podzim a v zimě, kdy v našich končinách nemáme dostatek slunečního záření a většinu času trávíme uvnitř, bychom neměli zapomínat ani na vitamín D.

Dětské doplňky stravy obsahují vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Ale pozor, mnohdy jsou obohacené o aditiva či cukry, které jim sice dodají lepší chuť, ale tělu už tolik neprospívají. Vždy si proto pečlivě prostudujte složení a dejte přednost čistým formám.

Betaglukan pro děti

Už od raného věku je vhodné doplňovat také betaglukany pro děti. Betaglukany je možné užívat dlouhodobě. Posilují imunitní systém, podporují správnou funkci dýchací a cévní soustavy a pomáhají také při alergiích. Podle klinické studie pomohlo užívání betaglukanů dětem s respiračními problémy stabilizovat jejich stav.

Betaglukany řadíme je mezi tzv. imunomodulátory, které aktivují makrofágy a regulují imunitní odpověď. Jejich užívání je bezpečné a nehrozí předávkování. Betaglukany se vyskytují i v určitých potravinách (obsahuje je například hlíva ústřičná nebo kvasinky). Pokud dáte přednost syntetické formě, pohlídejte si kvalitu přípravku a vyberte betaglukan pro děti s vysokou čistotou, tedy 80 %.

Jakou formou podávat betaglukany a vitamíny pro děti

Zatímco pro dospělého není problém spolknout tabletu a zapít ji sklenicí vody, děti u této procedury ne vždy plně spolupracují. Vitamíny pro děti jsou k proto dispozici v různých, atraktivních a snadněji konzumovatelných formách:

  • žvýkací tablety například ve formě zvířátek;
  • cucací pastilky, kterédětem připomínají bonbony, a proto pro ně bude příjemné vitamíny konzumovat právě takto.

Tyto formy jsou vhodné pro starší děti, které již mají venku stoličky, jsou schopné si s tímto soustem poradit, a nehrozí nebezpečí zadušení.

  • Kapsle – další alternativa, vhodná i pro mladší děti.

Tobolky není nutné polykat v celku, dají se šroubovitým pohybem otevřít a obsah ve formě prášku se dá vysypat a zamíchat do pití, smoothie, polévky nebo do ranní kaše.

  • Sirupy – oblíbená forma doplňků stravy pro děti.

Požadované množství sirupu jednoduše nakapete na lžičku. Sirupy mají často nasládlou chuť a díky husté konzistenci se snadno polykají i batolatům.

Další tipy na podporu imunity

Kojení jako dobrý start

Imunitní systém je zčásti vybudovaný už od narození. V tomto případě hovoříme o tzv. vrozené imunitě, která je dána geneticky. Další část imunitního systému označujeme za tzv. získanou imunitu. Tu si budujeme postupně – ovlivňuje ji například kojení, očkování, překonání onemocnění a infekcí a prostředí, ve kterém žijeme.

Z hlediska imunity se doporučuje kojit dítě především v prvním roce života. Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy dítěte a zároveň napomáhá nastavit optimální reaktivitu (tedy schopnost reagovat na možnou infekci) imunitního systému.

Pestrá strava a vitamíny

Pokud žena nemůže kojit, neznamená to, že dítě bude mít z tohoto důvodu imunitu zákonitě oslabenou. Imunitní systém lze dobře podpořit i jinými faktory. Jedním z nejdůležitějších (a to nejen u dětí, ale i u dospělých), je vyvážený jídelníček. Pestrá strava složená převážně z lokálních primárních surovin, v ideálním případě z ekologického zemědělství, zásobuje tělo důležitými mikronutrienty a podporuje střevní mikroflóru.

Pohyb a čerstvý vzduch

Imunitní systém u dětí se snažte podpořit i pravidelným pohybem, ideálně na čerstvém vzduchu. Zejména v zemích západního světa přibývá dětí s nadváhou a obezitou. Aby se těmto civilizačním onemocněním, která se mohou projevit až v dospělosti, předešlo, snažte se své ratolesti už od mala vést k pozitivnímu vztahu k pohybu.

Imunitu významně ohrožuje také vystavení stresu. Mluvte proto s dětmi o tom, co prožívají, o jejich emocích a obavách. Snažte se omezit také čas, který tráví u obrazovek. Modré světlo, především večer, zpomaluje vyplavení „spánkového“ hormonu melatoninu. A právě kvalitní spánek a dostatek odpočinku je vedle výše zmíněného pro správnou funkci imunitního systému dalším důležitým aspektem.

Zdroje:
https://www.natureprodukt.cz/Betaglukan-pro-deti-kdyz-imunita-potrebuje-podporu-b4049.htm
https://denikn.cz/474351/imunolog-radi-jak-podporit-detskou-imunitu-a-ktere-doplnky-z-lekarny-opravdu-funguji/
https://atm.amegroups.org/article/view/5925/6683

Ilustrační fotografie: Unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *