Nachlazení nebo chřipka na člověka útočí především na podzim, v zimě a časně zjara. Onemocnění se přenáší vzduchem. Sychravé počasí a střídání teplot, ve kterých pobýváte, zdraví příliš neprospívá. Můžete ale organismus trochu podpořit. Mezi prospěšné látky v tomto ohledu patří také beta-glukany.
Jak na chřipku
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které se týká většinou dýchacích cest. Kapénková infekce se šíří mluvením, kýcháním nebo kašlem. Když se budete chtít této nemoci vyhnout, je třeba mít silnou imunitu. Ideální je tedy se o organismus dobře starat.
Jednou z nezbytností jsou proto zásady zdravého životního stylu: to znamená dostatek pohybu, pitného režimu a kvalitní pestrá strava plná hodnotných látek. Na podporu obranyschopnosti jsou důležité vitamíny A, C, B, D a E, dále minerály jako zinek, selen nebo hořčík. Řada z potravin má také antibakteriální, případně protizánětlivé účinky. Může to být třeba zázvor, česnek, cibule.
Vhodné jsou i některé doplňky stravy, které nahradí chybějící látky. V tomto ohledu jsou cenné betaglukany. Ať už sáhnete po jakémkoliv produktu, měl by být hodnotný a obsahovat co nejčistší zdroj (ideálně minimálně 80 %). Velmi vhodné je, když je betaglukan doplněn vitamínem C (třeba z aceroly) a resveratrolem, díky kterému se výborně vstřebává.
Beta-glukany: účinní pomocníci pro imunitu
Beta-glukany jsou silné antioxidanty, které ladí obranyschopnost organismu. Přirozeně se objevují v buněčných stěnách hub, obilovin, kvasinek a bakterií. Jejich předností je zachytávání volných radikálů. Preventivně se u zdravého člověka doporučuje 250 mg na 50 kg hmotnosti. Přesto je důležité vědět, že se betaglukanem nedá předávkovat, ani když ho užíváte dlouhodobě. Stimulují imunitu a dalším kladem je i to, že tato přírodní látka nemá žádné vedlejší účinky. Betaglukanů existuje řada druhů. Mezi ty, které mají nejsilnější vliv na imunitu, patří beta 1,3 D glukan.
Betaglukany: účinky
Beta-glukany pomáhají posilovat odolnost nejen proti fyzickému a psychickému stresu, ale také jsou velmi vhodné po nemoci a pro osoby ohrožené virovým onemocněním.
Věděli jste, že obnova buněk imunitního systému probíhá 24 hodin denně v kostní dřeni? Betaglukan pomáhá právě kostní dřeni, když má náročné období s tvorbou imunitních buněk. Ty se pak tvoří rychleji. Tyto obranné buňky jsou díky betaglukanu mnohem aktivnější a daleko lépe mohou ničit nejen nebezpečné patogeny, ale také nefunkční a poškozené buňky organizmu.
Abyste zvýšili pravděpodobnost, že nedostanete chřipku, je také třeba omezit pobyt v místech s velkým počtem lidí, speciálně v chřipkových epidemiích. Stejně prospěšná je také péče o psychiku, protože stres oslabuje organismus. A betaglukany se hodí i právě na již zmíněný stres.
Podařilo se vám letos zlepšit imunitu? Podělte se v diskuzi pod článkem.