Betaglukany a autoimunitní onemocnění: Šance, která prozatím vyžaduje opatrnost

Betaglukany většinou využíváme pro vliv na imunitu, konkrétně na posílení při nachlazení a dalších potížích. Co má společného betaglukan a autoimunita? Může tento polysacharid prospět i při těchto onemocněních?

Autoimunitní onemocnění

Co si vlastně představit pod pojmem „autoimunitní onemocnění“? Imunitní systém obvykle funguje tak, že chrání organismus před škodlivými látkami (před bakteriemi, viry, parazity, rakovinnými buňkami, toxiny apod.). Když imunitní systém neumí rozlišit mezi vlastními a cizími látkami, dochází k autoimunitní poruše (způsobeno nadměrně nízkou nebo příliš vysokou aktivitou některých složek imunitního systému) a k likvidaci vlastních zdravých buněk.
Která onemocnění sem patří? Může se jednat o cukrovku, vitiligo, revmatoidní artritidu a řadu dalších chorob.

Betaglukan a autoimunita

O betaglukanu je známo, že má vliv na imunitu. Využívá se v případě potřeby posílení imunitního systému, třeba i v případě onkologických onemocnění. Bylo také zjištěno, že tyto látky působí i likvidaci volných radikálů, tedy jako takzvané antioxidanty.

Možnost použití betaglukanu jako imunomodulátoru se zkoumá od 40. let 20. století. Ohledně této schopnosti zmíněných polysacharidů byly provedeny některé studie.

Vědci zjistili, že betaglukany organismus mnohobuněčných živočichů považuje za cizorodé látky a že receptor, který je schopný rozpoznávat betaglukan, se jmenuje Toll-2, dektin-1, makrofágový αMβ2-integrin neboli (Mac-1). Prozatím se zdá, že tento receptor má v obranné reakci největší význam. Roste fagocytární aktivita a i tvorba regulačních cytokinů (IL-1, IL-2, IL-6 aj.) a interferonů (TNF-α, IFN-γ). To vede k posílení cytotoxické a protilátkové složky imunity.

Uvádí se, že betaglukany mohou být využívány jako podpora při cukrovce 2. typu, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, především pro schopnost snižovat hladinu krevního cukru a podpory správné funkce a skladby střevního mikrobiomu. Dále se zkoumá jejich vliv na krvetvorbu a využití při zátěži (fyzické, psychické, ekologické, poinfekční) zátěži.

Prozatím nejsou k dispozici zcela přesně jasné přínosy u osob s autoimunitním onemocněním a při užívání betaglukanu. Jsou zapotřebí přesnější studie. Doposud ale nebyly zjištěny vedlejší účinky. V případě nejasností se poraďte před konzumací s ošetřujícím lékařem. Konzultace může být velmi důležitá především v případě, kdy užíváte léky.

Zdroj:
Wikipedia.org
Imunomodulační účinky betaglukanů, https://hygiena.szu.cz/pdfs/hyg/2016/04/11.pdf

Jak vybrat kvalitní betaglukan