Betaglukany v obilí: Krok vpřed pro zdravé srdce

Zdravé srdce

Betaglukan je druh rozpustné vlákniny a nachází se v buněčných stěnách některých rostlin. Díky konzumaci kvalitního betaglukanu získáváme řadu zdravotních benefitů. Vědci z Univerzity v Queenslandu nedávno zjistili, že pravidelné užívání betaglukanů získaných z ovsa a ječmene má potenciál snižovat riziko srdečních onemocnění.

Proč jsou betaglukany prospěšné

Betaglukany jsou látky, které se přirozeně vyskytují v buněčných stěnách obilovin, kvasinek, hub a bakterií. Z běžně dostupných potravin je obsahuje například oves, ječmen, žito, čirok, kukuřice, pšenice, rýže, některé houby nebo mořské řasy.

Betaglukany tedy můžeme přijímat přirozeně, přímo z výše uvedených potravin, nebo ve formě doplňků stravy (vybírejte vždy takové s co největší čistotou betaglukanu). Ve druhém případě si můžeme sami ohlídat přijaté množství betaglukanů a napomáhat svému zdraví jak preventivně, tak během nemoci.

Důvodů, proč užívat betaglukan, je celá řada. V první řadě mají tyto látky schopnost podpořit imunitní systém a vytvářet protilátky vůči patogenům. Využívají se také při zánětech a alergiích, a dokonce mohou pomoci i u onkologických pacientů. Napomáhají při stabilizaci hladiny cukru v krvi a pomáhají při únavě, stresu a depresích.

Betaglukany a vliv na pokles hladiny cholesterolu

Kromě výše uvedených zdravotních benefitů se zjistilo, že betaglukany přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Ve studii prováděné Univerzitou v Queenslandu vědci prokázali, že betaglukan přidaný do stravy po dobu 26 dnů způsobil 57% pokles LDL cholesterolu (běžně známý jako špatný cholesterol v krvi) a 34% pokles celkového cholesterolu ve srovnání s kontrolní dietou.

Co z výsledků studie vyplývá? Pokud v krvi cirkuluje méně LDL-cholesterolu, tím menší je šance na poškození srdečních cév. Cholesterol je totiž částice tuku v krvi a při zvýšené hladině se může začít usazovat na stěnách cév. Cévy tím ztrácejí na pružnosti, zužují se a v nejhorším případě se mohou až ucpat. To vede k nedostatečnému zásobení daného orgánu kyslíkem a k jeho vážnému poškození. V případě srdce hovoříme o infarktu.

K podobnému zjištění dospěla i studie provedená o téměř 10 let dříve. Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) tehdy schválil zdravotní tvrzení, že betaglukan z ovsa, ovesných otrub a celozrnné ovesné mouky může snížit riziko srdečních onemocnění.

Potraviny pro zdravé srdce

Obiloviny jako je oves nebo ječmen jsou běžně dostupné téměř po celém světě a navíc jsou cenově více než příznivé. Jejich pravidelnou konzumací pomůžeme snížit hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi a prospějeme správné funkci srdce a cévní soustavy.

Jaké jsou další potraviny pro zdravé srdce? Podle odborníků by měl být jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny a vlákninu. Na místo tučného masa a uzenin si raději dopřejte kvalitní rybu. Snižte příjem soli, smažených potravin a potravin obsahujících nasycené tuky. Zdravé srdce si vyslouží také pravidelná pohybová aktivita, psychická pohoda a omezení alkoholu a kouření.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/soluble-vs-insoluble-fiber
https://drjoanna.com.au/blog/how-beta-glucans-in-oats-barley-reduce-heart-disease-risk-blog-779/
https://www.cpzp.cz/clanek/2637-0-Tipy-pro-zdrave-srdce-od-nejlepsich-kardiologu.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27630168/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32728751/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *