Jaké je optimální dávkování betaglukanu, abyste z něj vytěžili maximum?

Dávkování betaglukanu

Betaglukany jsou oblíbenými doplňky stravy zejména pro podporu imunitního systému, pro léčbu nachlazení a chorob virového nebo bakteriálního původu, ale dají se využít také jako podpůrná léčba nádorových onemocnění. Jakou dávku betaglukanu brát, abyste ze zdraví prospěšných látek, které obsahují, benefitovali co nejvíce?

Co jsou to betaglukany a k čemu se používají?

Betaglukany jsou polysacharidy, které se přirozeně vyskytují v buněčných stěnách obilovin, kvasinek, bakterií, sinic a hub. Existují také betaglukany získávané z medicinálních hub shiitaké, reishi a z hlívy ústřičné. Přesné složení betaglukanu závisí na zdroji, ve kterém se nachází. Pro lidské tělo jsou nejefektivnější betaglukany získávané z pivovarských a pekařských kvasinek. Účinnost betaglukanu ovlivňuje také čistota betaglukanu, která by měla mít hodnotu alespoň 80 %. Účinek betaglukanu zvyšuje také konzumace společně s resveratrolem a vitaminem C.

Betaglukany se používají jako doplňky stravy v péči o zdraví. Užívají se buď preventivně pro podporu imunitního systému, při psychické nebo fyzické zátěži, pro lidi vyššího věku a také jako ochrana proti záření. Betaglukany slouží také jako podpůrná léčba u pacientů, kteří si procházejí chemoterapií a radioterapií, při léčbě nádorů, při užívání antibiotik, po operacích nebo pro snížení hladiny cholesterolu.

Betaglukan a dávkování

Na otázku „Jak dávkovat betaglukan“ neexistuje jednoznačná odpověď – doporučená denní dávka betaglukanu závisí hned na několika faktorech. Ovlivňuje ji tělesná hmotnost a také zdravotní cíle. Například zdravý člověk, který chce pokrýt všechny své nutriční základy, může užívat pouhých 100 mg denně. Pokud chcete být proaktivní a dát svému imunitnímu systému ty nejlepší šance na udržení zdraví, můžete užívat až 500 mg denně.

Z hlediska tělesné váhy je dávkování betaglukanu následující. Pro udržení dobrého zdraví je vhodné přijmout 2 mg betaglukanu na 1 kg tělesné hmotnosti denně. Takže pokud osoba vážící 100 kg přijme 200 mg betaglukanu, zajistí svému imunitnímu systému mimořádně účinnou podporu. Pro lidi, kteří chtějí nebo potřebují mimořádně silnou podporu imunity, je doporučení brát 20 mg betaglukanu na 1 kg tělesné hmotnosti za den. Člověk o hmotnosti 100 kg 2000 mg betaglukanu denně. Pokud se vaše hmotnost nevypočítá na přesnou dávku, zaokrouhlete nahoru nebo dolů v závislosti na vašich potřebách, nebo to můžete zprůměrovat tak, že si vezmete 1 tobolku jeden den a 2 další den. Jde o to, že produkt je bezpečný a pokud budete dodržovat výše uvedené pokyny, můžete být s dávkováním poměrně flexibilní.

Betaglukan je vhodné užívat při zdravotních problémech do té doby, než se dané problémy zmírní. Při preventivním užívání betaglukan berte po dobu 2-3 měsíců v roce.

V jakou denní dobu užívat betaglukan?

Betaglukan v optimálním dávkování je nejlepší užívat nalačno, aby nic nerušilo jeho vstřebávání do krevního řečiště. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si vezmete kapsli betaglukanu jako první ráno a počkáte alespoň 30 minut na jídlo. Pokud si ji zapomenete vzít ráno nebo na lačný žaludek, je lepší si ji vzít později než vůbec.

Zdroje:
https://www.betterwayhealth.com/faq/beta-glucan-500/dosage-information
https://www.hakalife.com/education/beta-glucan/how-to-take-your-beta-glucan-supplement-for-maximum-benefit/
https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-02-betaglukany-a-jejich-ucinky-na-lidske-zdravi
https://www.strankycinskemediciny.cz/betaglukan
https://www.betaglukan.cz/davkovani-betaglukanu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *