Máte chřipku? Zakousněte tohle ovoce a uleví se vám

Chřipka a betaglukan

Chřipka na nás každoročně útočí hlavně v zimních měsících. Dráždivý kašel, horečka a pocit, že vás bolí celé tělo, není rozhodně nic příjemného. Příroda má však na tyto symptomy vlastní léčbu. A možná vás překvapí, že ji máte běžně k dispozici ve svojí kuchyni. Které druhy ovoce vám pomůžou vypořádat se s chřipkou?

Chřipka přichází náhle

Chřipka patří mezi akutní infekční onemocnění, které postihuje dýchací systém. Šíří se kapénkami a způsobuje ho RNA virus. Doba chřipkových epidemií nastává zejména v zimních měsících. Chřipka se projevuje do tří dnů od nakažení, a to velmi náhle. Nakaženého obvykle schvátí horečka doprovázená zimnicí, velká únava, bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech se může objevit i rýma, kašel, bolest v krku, případně nechutenství a bolesti hlavy.

Chřipka a léčba: Hlavně klid na lůžku

Když vás schvátí chřipka, zalezte si do postele a dopřejte si co největší klid. Pijte dostatek tekutin a doplňujte tolik potřebné vitamíny a minerály. Lékař vám může doporučit také léky proti horečce (antipyretika) nebo léky tlumící bolest (analgetika). Chřipku obvykle zvládnete vyležet sami, příznaky zpravidla odezní za týden. Po tuto dobu co nejvíce odpočívejte, a i po odeznění nemoci ještě dodržujte klidový režim a nezatěžujte vyčerpaný organismus zbytečnou námahou a sportem.

Při těžkém průběhu chřipky lékaři nasazují antivirotika. V případě vážných komplikací (např. zánět plic nebo postižení mozkové tkáně) je nutná hospitalizace. Existuje také očkování proti chřipce, které dodává organismu protilátky proti tomuto respiračnímu onemocnění.

Ovoce, které pomůže zotavení ze chřipky

Vysoký příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků může významně zvýšit obranyschopnost vašeho organismu nebo napomoci k rychlejší regeneraci, pokud vás chřipka přeci jen dostihla. Buď je do těla můžete doplnit formou doplňků stravy, nebo v prvotní formě. Za doplňky stravy účinné jako prevence chřipky se dají považovat například betaglukany, polysacharidy, které dokážou pořádně nakopnout imunitu. Jako prvotní surovina plná vitamínů, které se dokáží poprat s chřipkou, slouží různé druhy ovoce.

  • Banány – je dobré dát si banán hned po ránu na prázdný žaludek, dodá energii a zmírňuje nevolnosti.
  • Pomeranče – jsou bohaté na vitamín C, pomáhají proti rýmě a kašli a podporují imunitu.
  • Borůvky – slouží jako prevence rýmy a kašle a infekcím horních cest dýchacích. To díky obsahu flavonoidů.
  • Jablka – obsahují množství antioxidantů, které také pomáhají budování odolnější imunity, a dodají oslabenému organismu dávku energii.
  • Kiwi – obsahuje až dvojnásobné množství vitamínu C než pomeranče, a navíc i velmi slušnou zásobu vitamínu E. Proto se ho vyplatí mít doma pořádnou zásobu.
  • Kokosová voda – během onemocnění chřipkou hrozí při nedostatečném doplňování tekutin nebo průjmu zvýšené riziko dehydratace. Kokosová voda v tomto případě doplní ztracené elektrolyty a udrží tělo hydratované.
  • Ananas – je známý pro své protizánětlivé schopnosti, pomáhá mírnit příznaky chřipky a nachlazení a také podporuje imunitu.
  • Avokádo – když nemáte během chřipky chuť k jídlu, vychutnejte si aspoň jedno avokádo denně. Obsahuje množství zdravých tuků, kalorií, vitamínů a minerálů, a zásobí jimi váš organismus.

Zdroje:
https://nemoci.vitalion.cz/chripka/
https://food-med.com/preventive/8-fruits-to-recover-from-flu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *