Do Nového roku zdravěji: Tipy na novoroční předsevzetí, která vydrží až do prosince

Novoroční předsevzetí

Nový rok je tu a s ním i známý nával k energie k tomu, dělat některé věci lépe než v tom předchozím. Máte v plánu stanovit si také letos novoroční předsevzetí? A co kdyby se z nich stal celoroční životní styl? Inspirujte se tipy, jak žít zdravěji, a hlavně jak si zdraví udržet co nejdéle.

3 zásady, jak si předsevzetí na nový rok udržet

Reálné cíle

Chcete za měsíc zhubnout dvacet kilo? Nebo se za půl roku naučit plynně japonsky? To jsou skutečně veliké mety, které by daly zabrat i tomu nejcílevědomějšímu člověku. Obyčejní smrtelníci však kvůli těžce dosažitelnému cíli brzy ztratí motivaci a raději sklouznou k pohodlné a dobře známé rutině, která je nikam moc neposune. Jaké poučení z toho plyne? Stanovte si cíle, které jsou menší, zato realistické. Jakmile jeden splníte, budete mít ze sebe skvělý pocit a hned si můžete stanovit nový a třeba o něco náročnější cíl. Z pouhého předsevzetí se tak stane dlouhodobá, motivační a uspokojující cesta za vaším novým a lepším „já“.

Papír a tužka

Novoroční předsevzetí už máte promyšlená? Dejte jim fyzickou formu! Napište si je na papír, na tabuli, zkrátka někam, kde je budete mít pořád na očích. Nejen, že se vám tak vryjí do paměti, ale ten pocit, když si je odškrtnete jako splněná, stojí za všechnu námahu.

Zapojte ostatní

Víte, jak se vám novoroční předsevzetí budou plnit ze všeho nejlépe? Když na ně nebudete sami! Zapojte do nových výzev ostatní členy rodiny nebo rovnou celou partu přátel. Navzájem se povzbuzujte, hecujte a vytvořte si z nudného plnění cílů oblíbenou společnou aktivitu.

5 tipů na zdravá předsevzetí do nového roku

1. Budu jíst zdravěji

Vyvážený a pestrý jídelníček je hlavním pilířem zdravého životního stylu a účinnou prevencí celé řady chronických nemocí. Vhodně zvolenými potravinami nakopnete svoji imunitu, budete méně často unavení a ucítíte mnohem více energie. Za zdravější jídlo přitom nemusíte utrácet spoustu peněz. Naopak sezónní lokální potraviny, které seženete na místních trzích nebo přímo od farmářů vás budou stát zlomek ceny, co předražené nedozrálé exotické ovoce ze supermarketu. Do čeho se naopak vyplatí investovat, jsou kvalitní doplňky stravy. Vedle komplexů vitamínů a minerálů se doporučuje preventivně užívat také betaglukany. Podle vědců je odměnou za denní konzumaci betaglukanů silná obranyschopnost.

2. Budu se více hýbat

Na začátku ledna praskají fitness centra ve švech, o měsíc později počet cvičících klesne na obvyklý počet. Chodit do fitka zkrátka není pro každého, a už vůbec ne, když vlastně ani pořádně nevíte, jak na strojích cvičit. Lepší strategií, jak se více hýbat, je zařadit přirozený pohyb do každodenního života. Je to daleko udržitelnější a účinnější než obligátní hodinka v posilovně jednou či dvakrát týdně. Choďte co nejvíce pěšky, jezděte do práce na kole, naučte se správnému dýchání a správnému nastavení těla během práce na počítače. S tím vám ochotně poradí fyzioterapeut, který vám kromě toho navrhne i nejvhodnější pohybovou aktivitu přesně podle potřeb vašeho těla.

3. Budu se vyhýbat stresu

Rychlé životní tempo dnešní doby vytváří v našich tělech vysokou hladinu stresu, která je příčinou řady civilizačních onemocnění a psychických poruch. Snaha o jeho eliminaci je proto skvělým „zdravým“ předsevzetím na nový rok. Jenže jak na to? Vypozorujte, co vám dělá radost. Pro někoho je to právě sport či vaření, pro jiného vědomá procházka v přírodě, brnkání na kytaru, lekce jógy nebo návštěva wellness centra se saunou a masážemi. Dopřávejte si aktivity, které vás nabíjejí a donutí vypnout hlavu, a to pravidelně. Čas pro sebe, ale i dostatek spánku a kvalitního odpočinku, kdy na nic nemyslíte ani nescrollujete sociálními sítěmi, tělo účinně regeneruje, a stanete se díky nim odolnější vůči stresovým situacím.

4. Nebudu zbytečně utrácet

Je pro vás nakupování náplastí na špatný den v práci nebo lékem na chmurnou náladu? Žijete od výplaty k výplatě? Jako výborné předsevzetí na nový rok si tak můžete nastavit větší kontrolu nad svým nebo rodinným rozpočtem. Jaký pro to udělat první krok? Zapisujte si po celý měsíc veškeré výdaje. Na konci měsíce si seznam projděte a označte všechny položky, které jste nakoupili v náhlém popudu a které vlastně vůbec nepotřebujete. Neznamená to, že si už nebudete dopřávat žádné „malé radosti“, ale naopak si vytvoříte prostor pro nákup věcí či zážitků, které pro vás představují opravdovou hodnotu.

5. Nebudu otrokem svých zlozvyků

Snažíte se léta přestat kouřit, pít alkohol nebo si odpírat nezdravé sladkosti? Sepište si na papír zlozvyky, které vám vnitřně opravdu vadí a způsobují různé potíže. A teď si sepište, jaký by byl váš život, pokud by se vám podařilo se jich nadobro zbavit. Tahle ideální představa se může stát vaším dalším novoročním předsevzetím. Snažte se rozklíčovat situace, kdy si i přes svůj vnitřní odpor zapálíte cigaretu, dáte skleničku navíc nebo zhltnete pytlíček gumových bonbonů. Je to váš rituál? Záplata na nevyřešené problémy? Tlak kolektivu? Se zbavením se závislostí vám účinně napomůže také psychoterapie, ať už individuální či skupinová. Díky ní se dozvíte i další důvody, které vám brání žít naplněnější a zdravější život.

Zdroje:
https://www.lekarnahartmann.cz/5-nejcastejsich-novorocnich-predsevzeti-jak-je-dodrzet
https://www.novinky.cz/clanek/zena-predsevzeti-ktera-se-vyplati-predevsim-kvuli-zdravi-40382561

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *