Bolestivé koutky úst jsou častým problémem. Co je jejich příčinou a jak jim zabránit?
Všimli jste si malé prasklinky v kraji úst a najednou to jelo. Objevila se nevzhledná a bolavá skvrna v koutku úst. Ty kromě toho někdy svědí, případně je na nich žluto-hnědá vrstvička, mokvají. Není to žádný obrovský problém, ale nepříjemnost. O co se vlastně jedná?
Problému se správně odborně říká Cheilitis angularis a jedná se bolavé koutky úst se zánětem. Možná jste se setkali i s názvem cheilóza. Tento zdravotní problém se týká všech osob bez rozdílů věku a pohlaví. Obvykle se vyskytuje pouze v koutcích, ale jestliže mu necháme volný průběh a nijak nezasáhneme, může se zánět posunout na rty, jazyk, do vnitřní části úst, i na kůži obličeje.
Jaká je příčina bolavých koutků
Jde o to, že sliny zůstávají v koutcích úst. Tam zasychají a tkáň popraská. Pokud praskne a bude vlhká, mohou tam začít řádit kvasinky a bakterie (nejčastěji kvasinky Candida, bakterie Staphylococcus).
Rizikové jsou obzvláště problémy s chrupem (časté olizování rtů, sucho v ústech, časté užívání antibiotik, nedostatek vitamínů (hlavně skupiny B), špatně padnoucí zubní protézy, výrazné zhubnutí, slabý imunitní systém, chronická onemocnění (diabetes, zánětlivé onemocnění střev), věk nad 75 let, ale také třeba kouření. Cheilititidu stanoví praktický lékař nebo dermatolog. Zkoumá se přitom životní styl a kontroluje se kromě úst i kůže na těle.
Při absenci léčby by infekce také mohla vést k orálnímu aftu (orální kandidóze), což je kvasinková infekce úst. Může se také jednat o opar (je nakažlivý na rozdíl od cheilitidy), rozdíl posoudí lékař. Navštivte lékaře, pokud koutky v ústech do 2 týdnů nezmizí, zhorší se, nebo se znovu vrátí.
Jak se cheilóza léčí?
Léčení je poměrně snadné a záleží na příčině vzniku bolavých koutků úst. Pokud se správně stravujete a máte dostatek vitamínů a minerálních látek a bude cheilitida způsobena kvasinkovou infekcí, můžete od lékaře dostat antimikotickou mast. Pokud je příčina bakteriálního původu, dostanete nejspíše antibiotický přípravek. Nezapomeňte především na dobrou dezinfekci třeba borovou vodou, nebo si nechte v lékárně s přípravkem poradit.
Jaká je prevence
Mezi základní pravidla patří správná péče o dutinu ústní, konzumace pestré stravy, plné vitamínů a minerálních látek. Při prvních příznacích se vyplatí doplnit nějakým způsobem vitamín B, zinek, vhodný je také betaglukan. Betaglukan se hodí i na preventivní užívání. Už dříve se projevil vliv betaglukanu na zánětlivá onemocnění, využívá se na podporu imunitního systému a pomáhá i při vlivu na kůži.
Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com