Betaglukan a kandida: kvasinkové infekci se dá předcházet

Náš organismus je plný různých mikroorganismů. Pokud se nějaký přemnoží, může nastat problém. To se týká i kandid. Tyto kvasinky mohou člověka pořádně potrápit. Jaký je vztah betaglukanu a kandidy?

Co jsou kandidy

Kandidy neboli lat. Candida albicans jsou kvasinky, které žijí na površích sliznic. Za obvyklých okolností neškodí a najdeme je v mikroflóře úst a střev. Při přemnožení dochází ke kandidóze, což je infekce vyvolaná právě kvasinkami rodu Candida. Týká se většinou kůže a sliznice. Pokud je ale člověk nějakým způsobem oslaben, může mít vážný důsledek.

Kandida se při infekci dostává do organismu jako jednobuněčná kvasinka. V tomto prostředí se ale mění v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu. Tato infekce může na sliznici vyvolat záněty, prorůstat sliznicemi a narušit je. Napomáhá tomu snížená imunita a nemoci – od dlouhodobé léčby antibiotiky, přes cukrovku, až po různé náročné chirurgické operace. Vliv má také špatný životní styl, třeba konzumace nezdravých potravin, cukru a stres.

Kandidóza se v těle rozvíjí, protože v organismu není potřebná mikroflóra a převládá odolná kandida.

Jak se pozná kandiodóza

Mezi obvyklé symptomy patří bílý povlak na jazyku, špatný dech, přetrvávající únava, oslabená imunita, dentální problémy, problémy s trávicím ústrojím (bolest břicha, průjem, plynatost), senná rýma, astma, obtěžující zápachy, větší chuť na sladké, deprese, a řada dalších příznaků.

Pomoc proti kandidóze

Kandidy nemají rády sůl, hodí se tedy slaný roztok, ale také bylinky, jako je měsíček, zázvor, echinacea, na močové ústrojí se hodí třeba brusinková šťáva. Důležitá jsou také probiotika, která se postarají o narovnání stavu střevní flóry. Je vhodné tyto látky brát po delší dobu.

Betaglukan a kandida

Betaglukany jsou známé tím, že přispívají ke správné funkci imunitního systému. Hodí se při zdravotních komplikacích, jako je obyčejné nachlazení, chřipka, alergie, astma, ale třeba i při cukrovce. Mají vliv na snižování psychického i fyzického stresu a celkové podpoře odolnosti. Toto všechno jsou faktory, které se velmi hodí při kandidóze, ale také pro prevenci tohoto onemocnění.

Vědci zkoumají vliv na tyto kvasinky a zjistili například, že betaglukan může vykazovat významnou činnost v ochraně proti vulvovaginální kandidóze v souvislosti právě s Candidou albicans .

Zdroj:
Wikipedia.org
https://www.wikiskripta.eu/
https://waojournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1939-4551-8-S1-A227

Jak vybrat kvalitní betaglukan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *