Je vaše dítě často nemocné? Vyzkoušejte tipy na podporu imunity dětí

Imunita dětí

Sychravé podzimní počasí a nástup do školy a školy představují pro citlivý dětský organismus pořádnou zátěž. Jak se vyhnout častému marodění a přirozeně podpořit imunitu dětí? Zatočte s kolotočem rýmiček a viróz díky základním pravidlům a kvalitním doplňkům stravy.

Oslabená imunita dětí u předškoláků

Asi každý rodič se setkal s častým stonáním svých ratolestí, obzvlášť tehdy, kdy poprvé nastoupily do školky. Začlenění do dětského kolektivu s sebou bohužel nese i kontakt s novými „bacily“, se kterými dětský organismus dosud nepřišel do styku, a najednou neví, jak se jim bránit. Klesající teploty a zkracující se dny tomu rozhodně nepomáhají.

Co tedy dělat, když máte často nemocné dítě? Pravidlem číslo jedna je, okamžitě dítě z kolektivu stáhnout, jakmile se u něj objeví první příznaky nachlazení. A nechat ho doma, dokud není stoprocentně doléčené. Kdyby se tak chovali všichni rodiče, nemocnost dětí by výrazně klesla a rodičovských starostí by ubylo…

Posilování imunity u dětí

Ruku v ruce s ohleduplným chováním vůči ostatním dětem jde komplexní podpora obranyschopnosti. Imunita dětí se vyvíjí už od prenatálního stádia, kdy plod čerpá imunitní buňky skrz placentu, vliv na imunitní systém má také způsob porodu (děti, které přišly na svět císařským řezem, mají zpravidla imunitu přirozeně oslabenou) a kojení (imunita dětí je kojením přirozeně posilována).

Imunitu dětí můžete podpořit mnoha faktory. Doplňujte vitamíny, minerály a stopové prvky. Jejich nedostatek totiž může způsobovat právě nekonečný koloběh nachlazení, infekce a dalších projevů oslabené obranyschopnosti organismu. Snažte se, aby byl jídelníček vašeho dítěte co nejpestřejší, a plný kvalitní zeleniny a ovoce. Kromě toho se, především v chladnějších obdobích roku, zásobte i kvalitními doplňky stravy pro děti. Jaké z nich by měly děti přijímat?

  • Vitamíny C, D a K – děti je rády zobají ve formě „bonbonů“ – multivitamínů – případně polykají kapsle či jim je můžete přidat do jídla a nápojů ve formě spreje nebo prášku.
  • Probiotika a prebiotika – přirozeně se vyskytují v kysaných mléčných výrobcích nebo fermentované zelenině. Některým dětem ale tyto výrazné chutě vadí, proto se vyplatí požívat je také ve formě doplňků stravy.
  • Omega 3 mastné kyseliny – dříve nenáviděný rybí olej se dnes vyrábí bez zápachu, a tak i malé děti nemají s jeho konzumací problém.
  • Betaglukany – ty přirozeně podporují dětský imunitní systém a prospívají dýchacím cestám. Při výběru si dejte pozor na čistotu betaglukanu (měla by mít hodnotu minimálně 80 %).

Často nemocnému dítěti pomůže pohyb i odpočinek

Kromě kvalitní, pestré stravy a konzumace doplňků stravy pro děti je pro děti důležité, aby měly dostatek odpočinku. Doporučená doba spánku se liší podle věku dítěte (u předškoláků a mladších školáků je to až 11 hodin denně). V každém případě dbejte na to, aby děti chodily spát ve stejnou hodinu, večer v domácnosti omezte modré světlo a snažte se co nejvíce eliminovat stresové faktory, které by mohly narušovat kvalitní spánek vašich dětí.

Přes den se také snažte, aby se vaše ratolesti dostatečně vyřádily, pobyly nějaký čas na čerstvém vzduchu a nechyběl jim přirozený pohyb. Vezměte je na hřiště, na procházku, na kolo nebo zapište do dětského sportovního kroužku.

Imunita dětí a její nejčastější narušitelé

Zdravý životní styl, psychická pohoda a dostatek spánku jsou základním pilířem pro posilování imunity dětí. Které faktory imunitě naopak škodí? Opět se vrátíme k dětskému jídelníčku. Ačkoli děti milují sladké, na jejich talíři by se v ideálním případě neměl objevit žádný rafinovaný cukr. Právě ten může narušit příjem některých vitamínů a minerálů, a naopak podpořit vznik nežádoucích mikroorganismů podporujících šíření infekce.

Děti by do sebe dále neměly dostávat průmyslově zpracované potraviny, zvýrazňovače chuti, umělá sladidla, trans nasycené tuky a potraviny „obohacené“ o syntetická barviva. Imunita dětí se naopak posílí díky čerstvým, lokálním prvotním surovinám, ideálně v BIO kvalitě. Podobné principy bychom ostatně měli ctít i my dospělí.

Zdroje:
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/imunita-deti/
https://www.mojezdravi.cz/zdravi-deti/casto-nemocne-dite-ve-skolce-zarucene-tipy-jak-podporit-imunitu-1085.html
https://imuni.eu/byva-vase-dite-casto-nemocne-prectete-si-jak-imunitu-deti-efektivne-podporit/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *