Popularita betaglukanu stoupá. Aby ho ale bylo možné efektivně využívat, je důležitá jeho kvalita. Jak vlastně probíhá výroba betaglukanu?
Vypadá to, že zdrojů betaglukanu je všude spousta – od droždí přes obilí, až po houby a mořské řasy. Pokud člověku jde hlavně o příjem betaglukanu, aby tak obohatil své zdraví, je důležitá jeho čistota a tedy i způsob výroby. Na trhu se totiž objevují i doplňky stravy, které jsou pouhým rozemletím prášku, ať už toho z hub, nebo z kvasnic.
Výroba betaglukanu
Podívejme se na betaglukan z kvasinek Saccharomyces cerevisiae, který je pro naše tělo nejpřirozenější. Vědci popsali postup ve studii. (1) Při výrobě je třeba kvasinky nechat rozpustit v koncentrátu hydroxidu. Za vysoké teploty se důkladně promývají. Tato teplota je také zapotřebí pro následující krok, kterým je inkubace v kyselině. Poté je potřeba další inkubace, a to určitými lytickými enzymy. Vzniklý prášek se přečišťuje, suší a kontrolují se jeho vlastnosti. Pokud jsou v pořádku, přichází na řadu ověření biologických účinků tohoto jedinečného přírodního komplexního polysacharidu. Už z tohoto krátkého přepisu procesu výroby betaglukanu vyplývá, že se jedná o náročnou a drahou proceduru. Kvalitní přípravek o vysoké čistotě tedy nemůže být levný.
Jaká je vhodná čistota betaglukanu?
Obecně můžeme říci, že čím je vyšší čistota, tím se jedná o účinnější produkt. Za velmi kvalitní produkt lze považovat produkty o čistotě 80 %. Když budete vybírat doplňky stravy s betaglukanem, má velký smysl se zajímat o tyto hodnoty. Správně by měly být doložitelné certifikátem, což podporuje důvěryhodnost. Kromě toho je vhodné, když je podpořena vstřebatelnost β-glukanu, což zajišťuje podle vědců resveratrol (polyfenol – přírodní antioxidant) a vitamín C. Při výběru vhodného produktu se komplexní výrobek jeví jako skvělé řešení.
Také sázíte na sílu betaglukanu? Sledujete jeho čistotu? Podělte se v komentáři pod článkem, jak vám tento produkt pomohl.
Zdroj
1) Artūras Javmen, Saulius Grigiškis, Raimonda Gliebutė. β-glucan extraction from Saccharomyces cerevisiae yeast using Actinomyces rutgersensis 88 yeast lyzing enzymatic complex, BIOLOGIJA. 2012. Vol. 58. No. 2. P. 51–59© Lietuvos mokslų akademija, 2012, https://pdfs.semanticscholar.org/9e44/a7e8fd49bb3ee37ed1a5a666203c2770164f.pdf