Pomůže betaglukan při nachlazení? Máme dobré zprávy

žena drží v jedné ruce česnek a ve druhé tabletky s betaglukanem

Prudké změny teploty jsou ideální dobou na vznik nachlazení a chřipek. Svou roli mohou zahrát i betaglukany. Při nachlazení je potřeba podpořit imunitu a právě tohle je jedna z možností.

Základem pro zdraví je kvalitní strava a správná životospráva. I když budete konzumovat řadu tabletek, nepomohou tolik, jako když změníte životní styl. Když se nachladíte, dává vám tělo na vědomí, že je potřeba zvolnit. Určitě si najednou uvědomíte, že jste dostatečně nespali, jedli tak nějak… no v rychlosti…, stresovali se a nerelaxovali, a pohyb – na ten už opravdu nezbyl čas. Je čas na změnu, protože co opravdu nechcete, je každou chvíli onemocnět. Kromě toho, že začnete jíst více zeleniny a zařadíte do života trochu pohybu a relaxace, můžete přidat betaglukany. Betaglukany lze čerpat z přirozené stravy – z obilovin (tedy celozrnné pečivo), z droždí a kvásku, dále také třeba z hub jako je hlíva ústřičná, Reishi nebo Shiitake. Ideální je ale betaglukan v podobě doplňku stravy. Aby byl dostatečně účinný, má smysl dbát na jeho čistotu (vhodné je 80 %).

Betaglukan pomáhá bránit organismus

O těchto látkách se v poslední době hodně mluví. A právem. Betaglukany totiž jsou jako antigeny příčinou imunitní reakce. Může se jednat o stimulování makrofágů. Ty zodpovídají za hlídání imunitního systému, kdy likvidují viry a bakterie, které by mohly škodit. Betaglukany také třeba v důsledku pomáhají při zánětlivých procesech. Už tento výčet naznačuje, že betaglukany při nachlazení skutečně mohou prospět. V tom případě má smysl zvolit betaglukan ve zvýšených dávkách. Denní dávka se dá zvýšit až na zhruba 1300 mg, což odpovídá třem tobolkám s obsahem betaglukanu okolo 400 mg. Za zmínku stojí, že betaglukanem se nedá předávkovat. Tyto komplexní přírodní polysacharidy nemají vedlejší účinky.

kousky droždí na stole

Betaglukany jako prevence nachlazení

Ale pokud chceme, aby k nachlazení vůbec nedošlo, je důležité myslet na prevenci. Nikdo nechce být zbytečně nemocný a když se dá alespoň trochu posílit organismus, proč se do toho nepustit. A že betaglukany jsou v téhle záležitosti skutečným pomocníkem.
V rizikových obdobích, mezi která určitě patří i podzim, je vhodné brát betaglukan preventivně. Stačí jedna tobolka denně, která přispěje k tomu, že vám nebude nachlazení znepříjemňovat život.

Máte vlastní zkušenosti s betaglukany při nachlazení? Pomohly vám? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Zdroj:
https://www.emedicinehealth.com/beta-glucans/vitamins-supplements.htm
https://healthfully.com/472959-how-much-beta-glucan-is-safe-to-take-daily.html

Jak vybrat kvalitní betaglukan