Betaglukan je populární. Jak probíhá jeho výroba?

laboratoní baňka

Popularita betaglukanu stoupá. Aby ho ale bylo možné efektivně využívat, je důležitá jeho kvalita. Jak vlastně probíhá výroba betaglukanu?

Vypadá to, že zdrojů betaglukanu je všude spousta – od droždí přes obilí, až po houby a mořské řasy. Pokud člověku jde hlavně o příjem betaglukanu, aby tak obohatil své zdraví, je důležitá jeho čistota a tedy i způsob výroby. Na trhu se totiž objevují i doplňky stravy, které jsou pouhým rozemletím prášku, ať už toho z hub, nebo z kvasnic.

Výroba betaglukanu

Podívejme se na betaglukan z kvasinek Saccharomyces cerevisiae, který je pro naše tělo nejpřirozenější. Vědci popsali postup ve studii. (1) Při výrobě je třeba kvasinky nechat rozpustit v koncentrátu hydroxidu. Za vysoké teploty se důkladně promývají. Tato teplota je také zapotřebí pro následující krok, kterým je inkubace v kyselině. Poté je potřeba další inkubace, a to určitými lytickými enzymy. Vzniklý prášek se přečišťuje, suší a kontrolují se jeho vlastnosti. Pokud jsou v pořádku, přichází na řadu ověření biologických účinků tohoto jedinečného přírodního komplexního polysacharidu. Už z tohoto krátkého přepisu procesu výroby betaglukanu vyplývá, že se jedná o náročnou a drahou proceduru. Kvalitní přípravek o vysoké čistotě tedy nemůže být levný.

Jaká je vhodná čistota betaglukanu?

Obecně můžeme říci, že čím je vyšší čistota, tím se jedná o účinnější produkt. Za velmi kvalitní produkt lze považovat produkty o čistotě 80 %. Když budete vybírat doplňky stravy s betaglukanem, má velký smysl se zajímat o tyto hodnoty. Správně by měly být doložitelné certifikátem, což podporuje důvěryhodnost. Kromě toho je vhodné, když je podpořena vstřebatelnost β-glukanu, což zajišťuje podle vědců resveratrol (polyfenol – přírodní antioxidant) a vitamín C. Při výběru vhodného produktu se komplexní výrobek jeví jako skvělé řešení.

Také sázíte na sílu betaglukanu? Sledujete jeho čistotu? Podělte se v komentáři pod článkem, jak vám tento produkt pomohl.

Zdroj
1) Artūras Javmen, Saulius Grigiškis, Raimonda Gliebutė. β-glucan extraction from Saccharomyces cerevisiae yeast using Actinomyces rutgersensis 88 yeast lyzing enzymatic complex, BIOLOGIJA. 2012. Vol. 58. No. 2. P. 51–59© Lietuvos mokslų akademija, 2012, https://pdfs.semanticscholar.org/9e44/a7e8fd49bb3ee37ed1a5a666203c2770164f.pdf

Jak vybrat kvalitní betaglukan