Kvasnice jako zdroj betaglukanu

kostky droždí a sušené kvasnice

Co jsou to betaglukany, jak vypadají betaglukany z kvasnic, jaký je rozdíl ve zdrojích a na co si dát pozor při jejich pořizování.

Betaglukany z kvasnic

Betaglukany jsou často diskutované přírodní polysacharidy, které si svou popularitu vydobyly hlavně pro svou prospěšnost imunitnímu systému. Betaglukany mohou mít různý původ. Mohou pocházet buněčných stěn hub, mořských řas, některých druhů obilí (oves, ječmen), nebo právě z kvasinek. Z dosavadních výzkumů vyplývá, že rozdíly mezi těmito zdroji s ohledem na zdraví jsou velmi mizivé. Pro evropské konzumenty je nejpřirozenějším zdrojem ale právě droždí, které je samo o sobě je plné vitamínů, minerálů a dalších živin. Z pekařských a cukrárenských kvasinek Saccharomyces cerevisiae se betaglukany izolují do doplňků stravy.

Imunomodulační účinek těchto betaglukanů byl prokázán už v polovině minulého století. Od té doby bylo uveřejněno přes šest tisíc studií o zkoumání imunomodulačních účinků β-glukanů – například protizánětlivé a antimikrobiální schopnosti. Studie se zabývaly i dalším působením β-glukanů, včetně antidiabetického, hepatoprotektivního, na pokles cholesterolu.

Kvalita betaglukanu

Betaglukany se liší podle zdroje úrovní větvení a molekulové hmotnosti. Buněčné stěny kvasinek
Saccharomyces cerevisia obsahují základní 1,3 řetězec s prodlouženými 1,6 glykosidovými řetězci.
S ohledem na vstřebatelnost je prospěšné, když je ve společnosti vitamínu C a také antioxidant resveratrol. Při výběru betaglukanu představuje velký význam jeho kvalita, čistota (vhodná je 80 %), což by mělo být možné vyčíst, nejlépe z certifikátu. Pravidelné užívání betaglukanu je prospěšné, organismus si na něj nemůže zvyknout a nemá vedlejší účinky, nelze se jím předávkovat. Mohou ho konzumovat i děti, většinou bývá doporučován od tří let (nižší dávkování).

Betaglukan se v rámci studií i užívání osvědčil především jako prevence při podpoře imunitního systému, kdy se berou nižší dávky, jako podpora při vážných onemocněních, je pak dávka vyšší.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Beta-glucan
Vetvicka V, Vetvickova J. beta1,3-glucan: silver bullet or hot air? Open Glycoscience. 2010;3:1–6, dostupné z https://scholar.google.com/scholar_lookup?journal=Open+Glycoscience&title=beta1,3-glucan:+silver+bullet+or+hot+air?&author=V+Vetvicka&author=J+Vetvickova&volume=3&publication_year=2010&pages=1-6&

Jak vybrat kvalitní betaglukan