Betaglukan předávkování nezpůsobí. Víme, jak s ním zacházet

žena, muž a dítě v poli

Betaglukany jsou přírodní látky, které pomáhají podpořit stav imunitního systému. Předávkování těmito látkami přitom není možné. Poradíme, kolik ho denně brát a proč dát přednost betaglukanu před „chemickými” produkty.

Dnešní život není snadný a čeká na něj spousta nástrah. Je náročný na stav imunitního systému, ke kterému ani nepřispívá spousta všudypřítomného stresu. Zvenčí číhá množství útočníků, kteří čekají na příležitost škodit. Sice lidský organismus chrání sliznice a kůže, které se snaží tyto cizorodé škůdce zastavit, ale častokrát se dostanou do těla. Zvenčí škodí nejen životní prostředí, ale často také třeba právě léky, které na jednu stranu pomáhají, ale na druhou organismus zatěžují jiným způsobem. Ze všech těchto důvodů potřebuje být imunitní systém v dobrém stavu, aby byl co nejodolnější.

Spoléhat se na antibiotika je velmi komplikované. Jedná o chemické látky, které také mají své vedlejší účinky, kromě toho se ale cizorodé organismy stávají vůči antibiotikům stále častěji odolné.

Síla betaglukanu

Betaglukan je přírodní prostředek (polysacharidy), který dokáže podpořit obranyschopnost tím, že zrychluje tvorbu obranných buněk. Ty jsou v důsledku mnohem aktivnější a lépe se jim daří likvidovat patogeny a odstraňovat nefunkční a poškozené buňky v organizmu. Významnou roli tu hrají makrofágy a bílé krvinky za přispění dalších látek. Kromě toho také betaglukan chrání před všemi druhy záření, včetně těch z mobilního telefonu nebo třeba monitoru a působí preventivně. Betaglukan se vyplatí užívat třeba při oslabení imunitního systému, infekcích a nachlazení, onkologických potížích a poruchách krvetvorby, ale i při celkové únavě organismu.

Betaglukan – předávkování

Při testování betaglukanu se často podávají vysoké dávky, 3 000-15 000 mg. University of Michigan Health System uvádí, že většina výrobců beta-glukanů jako doplňků stravy doporučuje denní dávky v dávce 1 000 mg. Při preventivní konzumaci stačí do 500 mg za den, při onemocnění má smysl zvýšit dávku celkem až na 3 dílčí dávky za den. Důležité je vědět, že betaglukanem se nedá předávkovat a užívat ho mohou i děti. Potřeba je ale dbát na kvalitní a čisté doplňky stravy s certifikátem.

sypké kvasnice s dřevěnou lžící na nabírání

Vedlejší efekty

Beta-glukan se obecně jeví jako bezpečný doplněk, s mizivým rizikem vedlejších účinků. Při testování velkých dávek na zvířatech nebyla zjištěna ani toxicita, ani úmrtnost.

Přestože doposud nebyly rozpoznány žádné interakce s léky, je vhodné se, stejně jako u každého používání potravinového doplňku, poradit s lékařem před užíváním, obzvláště když berete léky. Podobný postup se doporučuje i u těhotných nebo kojících žen.

Zdroj:
https://www.emedicinehealth.com/beta-glucans/vitamins-supplements.htm
https://healthfully.com/472959-how-much-beta-glucan-is-safe-to-take-daily.html

Jak vybrat kvalitní betaglukan