Ať vám slunné dny nezkazí jarní viróza: Tipy, jak předejít nepříjemnému nachlazení

Jarní viróza

Po zimě je organismus oslabený nedostatkem slunečního záření, vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny a z času stráveného uvnitř. S příchodem prvních jarních paprsků nás proto může snadněji přepadnout jarní viróza, chřipka a nachlazení. Jak nemocem předejít a užívat si jara plnými doušky?

Posílení imunity na prvním místě

Základním stavebním kamenem, jak předejít jarní viróze nebo jarní chřipce, případně jak lépe zvládnout jejich průběh, je posilování obranyschopnosti organismu. K tomu vám pomůže následující:

  • Otužování a saunování
  • Kvalitní spánek a dostatek odpočinku
  • Vyvážený jídelníček s důrazem na přírodní zdroje vitamínů a probiotik
  • Dostatek pohybu

Dobrým pomocníkem pro posilování imunity jsou také kvalitní doplňky stravy. Například betaglukany dokáží podporovat obranné reakce organismu, a tím ho ochraňují proti nežádoucím vnějším vlivům způsobujícím různorodá onemocnění. Z dalších přírodních doplňků stravy pro podporu imunity stojí za zmínku medicinální houby (například reishi a cordyceps) a řada bylinek (echinacea, černý bez, jitrocel nebo mateřídouška).

Doplňky stravy nicméně nenahrazují zdravý životní styl, a tak je důležité na každodenní bázi dodržovat i výše zmíněné tipy. Péče o fyzické tělo i mentální pohodu a vyhýbání se stresu jsou pro dobře fungující imunitu naprosto klíčové.

Když jarní nachlazení udeří

Pokud přesto cítíte, že už na vás „něco leze“, dopřejte svému tělu ten „luxus“ nemoc vyležet. Zůstaňte alespoň jeden den v posteli v teplém oblečení, pořádně se vypoťte, spěte a odpočívejte. Prolévejte se bylinnými čaji s medem, teplou vodou s citronem a poctivým vývarem, které tělu dodají potřebné tekutiny, vitamíny a minerály.

S jarní virózou a jarní chřipkou dobře zatočí i přírodní léky, které máme běžně dostupné ve spíži. Jsou to například česnek, zázvor a kurkuma, které působí protizánětlivě. Jídelníček na pár dní odlehčete, aby tělo mohlo věnovat energii na místo trávení právě boji s viry či bakteriemi. Využijte také kloktadel s obsahem slané mořské vody a inhalace vody s pár kapkami esenciálního oleje (např. tea tree).

V sezoně jarních chřipek se držte stranou

Vlna jarních onemocnění trvá většinou až do konce dubna. Zvažte proto, zda se v tomto období raději co nejvíce vyhnout místům se zvýšenou koncentrací lidí. Zejména nákupní centra a přeplněná hromadná doprava nebo restaurace s sebou nesou riziko výskytu infekčních virů a bakterií.

Myslete také na důslednou hygienu a těmto pravidlům učte i své děti. Důkladně si myjte ruce, noste s sebou dezinfekci a nedotýkejte se nosu, očí a úst. Myslete na to, že některé viry dokáží mimo tělo svého hostitele přežít až několik hodin.

Zdroje:
https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/315282/
jarni-virozy-a-nachlazeni-poradime-jak-je-prekonat.html
https://www.casopis-rozmaryna.cz/jak-se-zbavit-jarni-virozy/
https://zena.aktualne.cz/zdravi/jarni-chripka-proc-je-horsi-nez-ta-v-zime/r~i:article:774868/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *