Trápí vás opary a suché rty? Na vině může být oslabená imunita

Opary a popraskané rty

Opary a popraskané rty sice nepatří mezi závažné zdravotní obtíže, o to více jsou ale nepříjemné a mnohdy i bolestivé. Jejich hlavní sezona bývá v zimě v plném proudu. To proto, že v tomto období máme často oslabenou imunitu a celkově se cítíme častěji vyčerpaní. Co tedy na opary a suché rty pomáhá?

Opary – jejich příčina a projevy

Opary patří mezi kožní onemocnění, která způsobuje virus herpes simplex (HSV 1). Pokud se jednou dostane do těla, zůstává v něm celý život. Některým lidem se však i přesto opar nikdy neobjeví, jiní na něj trpí naopak často. Vznik oparu vyvolává několik faktorů:

  • Oslabená imunita
  • Stres a přepracování
  • Únava a vyčerpání
  • Virová onemocnění a nachlazení
  • Spálení od slunce

U žen mohou opary souviset také s fází menstruačního cyklu, dalšími rizikovými faktory je hormonální nerovnováha nebo alergie.

Kdo na opary trpí, rozpozná jeho vznik už v rané fázi, která se projevuje pocitem svědění a pálení, případně tlakem v oblasti rtu. Následně se na rtu vytvoří zduřelý puchýřek. Ten po pár dnech praskne a vytvoří se strup, který se na rtech drží přibližně týden až 10 dní.

Nejlepší léčbou oparů je posilování imunity

Opary se nejčastěji ošetřují antivirotickými mastičkami, které urychlují hojení a snižují bolestivost puchýřku. Úlevu poskytnou také chladivé obklady nebo přírodní přípravky proti oparům (například propolis, tea tree olej nebo odvar z tymiánu).

Pokud vás opary trápí často, měli byste se zaměřit na posilování imunity. Opary se tak v ideálním případě budou tvořit méně, a když už jednou za čas vykouknou, zahojí se výrazně rychleji. Dodržujte zásady zdravého životního stylu, snažte se omezit stresové situace a věnujte se činnostem, které vám zajišťují psychickou pohodu.

V rámci posilování imunity věnujte pozornost svému jídelníčku a vyřaďte z něj prozánětlivé potraviny (cukr, vysoce průmyslově zpracované potraviny, alkohol). V době aktivního oparu vynechte výrazně kořeněná jídla, rajčata a kyselé ovoce, které okolí rtů mohou dráždit, zvyšovat bolestivost a riziko rozšíření oparu. Naopak si dopřávejte dostatek potravin s obsahem vitamínů skupiny B, které urychlují hojení. Na oslabenou imunitu pomáhají také různorodé doplňky stravy v čele s betaglukany.

Na popraskané rty pomáhá „béčko“ a hydratace

Vitamín B a betaglukany, které se přirozeně vyskytují například v pivovarských kvasnicích), jsou výbornými pomocníky i v případě, že vás trápí suché a popraskané rty a tzv. „koutky“. Tyto doplňky proto konzumujte v rámci prevence. Snažte se také hodně pít, a to především neperlivou filtrovanou vodu, a dodávat tělu dostatek hydratace.

A co na suché a popraskané rty zabírá? Babské rady doporučují suché rty natírat medem, který je po pár minutách působení hezky zacelí a vyhladí. Dopřávejte si také pravidelný peeling rtů zubním kartáčkem s velmi jemnými štětinkami, abyste odstranili odumřelou kůži.

V případě, že trpíte na suché a popraskané rty pravidelně, snažte se odhalit příčinu. Možná málo pijete, možná ve vaší stravě chybí potraviny s obsahem vitamínu B, ale možná máte jen zlozvyk často si olizovat rty nebo vám nesedí zubní pasta, balzám na rty či pleťová kosmetika.

Zdroje:
https://www.lekarna.cz/clanek/opar-na-rtu-priciny-a-lecba/
https://www.prozeny.cz/clanek/trpite-na-opary-a-praskliny-rtu-vime-co-je-pricinou-i-jak-se-branit-8431

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *