Betaglukan a zdraví střev: Může doplněk stravy pomoci s trávením?

Betaglukan a zdraví střev

Hledáte přírodní doplněk stravy, který optimalizuje zdraví střev a harmonizuje trávení? Vaší pozornosti by neměly uniknout betaglukany, látky, které se přirozeně nacházejí v některých druzích obilovin, hub, kvasinek a mořských řas. Jakým způsobem betaglukany podporují trávicí trakt?

Betaglukany se přirozeně vyskytují v řadě primárních surovin, běžně dostupných i v našich končinách. Objevují se v některých obilovinách (oves a ječmen) v kvasnicích (droždí), v buněčných stěnách hub (shiitake, maitake, reishi nebo hlíva ústřičná) a v mořských řasách. Jedná se o přírodní polysacharidy, které jsou součástí rozpustné vlákniny.

Vláknina a trávicí trakt

Právě vláknina, respektive její dostatečný příjem, je pro zdraví střev klíčová. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Nerozpustná vláknina funguje jako „kartáč střev“. Jak už název napovídá, nerozpouští se ve vodě a ve své neporušené formě prochází trávicím traktem. Podporuje střevní peristaltiku, zabraňuje zácpě a je dobrá pro zdraví tlustého střeva.

Rozpustná vláknina oproti tomu do sebe absorbuje vodu a vytváří na stěnách střev gelovitý povlak, a tím se proces trávení zpomaluje a vstřebávání přijaté potravy zlepšuje. Dostatečný příjem rozpustné vlákniny zajišťuje stabilizaci krevního cukru a přispívá ke snižování cholesterolu. Zároveň má výhodu tehdy, pokud se snažíte zhubnout – prodlužuje se doba, po kterou se cítíte sytí.

Zdravý střevní mikrobiom a optimalizované trávení

Vláknina také slouží jako potrava pro bakterie střevní mikroflóry. Pro zdravý střevní mikrobiom je důležité přijmout doporučenou denní dávku vlákniny, za kterou se považuje množství 30 g u dospělého člověka. Díky tomu jsou vyživeny „dobré“ střevní bakterie, a naopak znevýhodněny ty mikroorganismy ve střevech, které snižují obranyschopnost organismu.

Nedostatek vlákniny je poměrně častým důvodem různých potíží s trávením. Může stát za bolestmi břicha, nadýmáním, zácpou, pocitem nafouknutého břicha nebo za pocitem „těžkosti“ po jídle.

Betaglukan pro zraví střev i imunitu

Betaglukany, které jsou součástí rozpustné vlákniny, tedy podporují přirozenou funkci střev a pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru. Právě tato vlastnost je předmětem mnoha klinických studií, jelikož zdravá střeva jsou klíčová pro správný chod imunitního systému. Při kontaktu betaglukanů se střevem dochází k aktivaci makrofágů, tedy buněk přirozené imunity, které hrají důležitou roli v imunitní reakci.

Betaglukany zároveň podporují regeneraci střevního epitelu a podílejí se na ochraně stěny střev. Z toho můžeme usuzovat, že mohou sloužit jako účinná prevence proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Jak už bylo zmíněno, betaglukany se přirozeně vyskytují v různých základních potravinách. Zejména v západní společnosti se však ve velkém konzumují průmyslově zpracované potraviny, které jsou o tyto zdraví prospěšné látky ochuzeny. Příkladem je bílá mouka na místo celozrnné.

Abychom tělu dodali tento typ rozpustné vlákniny, je třeba se k celistvým potravinám vrátit. Pokud nevíme, jak na to, nebo si nejsme jisti, zda je náš jídelníček dostatečně pestrý a vyvážený, můžeme si příjem betaglukanů z kvalitních zdrojů zajistit ve formě doplňku stravy.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30196242/
https://lavendu.cz/detoxikace/betaglukany-vlaknina-a-zdravi-streva/
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/vlaknina/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *