Betaglukany a rakovina: Co říkají výzkumy?

Nádory a rakovina

O betaglukanech je známo, že podporují imunitní systém v boji před vnějšími vlivy, a tím zvyšují odolnost organismu před různými druhy onemocnění. Dokáží betaglukany pomoci i v případě, že tělo sužují nádory?

Betaglukan a imunitní systém

Buňky imunitního systému se průběžně obměňují v kostní dřeni. Co se ale stane, když se do organismu náhle dostanou škodlivé bakterie, viry, paraziti nebo plísně a propuká nemoc? Imunitní systém potřebuje větší přísun buněk z kostní dřeně, které s patogeny bojují. Pokud je ale zátěž mimořádně velká, standardní přísun těchto buněk nestačí a misky vah se zvrátí ve prospěch nemoci.

V tento moment jde obvykle pacient k lékaři a dostane léky na předpis – nejčastěji antivirotika nebo antibiotika, která imunitnímu systému pomáhají. Nevýhodou jsou ale vedlejší účinky těchto léků, a tak řada lidí hledá jejich přírodní alternativu. Jedou z nich mohou být právě betaglukany, přírodní polysacharidy, které podporují imunitu a pomáhají při léčbě různých onemocnění.

Betaglukany umožní zrychlenou produkci buněk imunitního systému v kostní dřeni a urychlují tvorbu bílých a červených krvinek. Organismus zbavují škodlivin a nefunkčních nebo poškozených buněk a zvyšují jeho odolnost vůči onemocnění.

Rakovina, nádory a betaglukan

Imunitní systém tedy chrání tělo před škodlivými vnějšími vlivy. Pokud v organismu detekuje přítomnost bakterií, plísní a virů, spustí se imunitní odpověď. V případě vzniku nádorů a rakoviny imunitní systém rozpozná abnormální buňky a ničí je. Pokud je však rakovina agresivní, imunitní odpověď nemusí být dostatečně silná, aby zničila všechny rakovinné buňky.

Rakovina ovlivňuje krevní buňky, které bojují proti infekcím, a oslabuje imunitní systém. Lékaři mohou doporučit modifikátory biologické odezvy (BRM). BRM je forma imunoterapie, která posiluje imunitní systém a spouští obrannou reakci. Betaglukany jsou jedním typem BRM.

Betaglukany mají proto potenciál pomoci zpomalit růst rakoviny a zabránit jejímu šíření do jiných částí těla. K ověření skutečné klinické účinnosti betaglukanů nebo sloučenin obsahujících betaglukany je zapotřebí dalších výzkumů.

Zkoumání betaglukanu a jeho potenciálu při léčbě rakoviny

Jedna ze studií shrnula omezení výzkumů betaglukanů. Podle autorů studie vnitřní rozdíly betaglukanů pocházejících z různých zdrojů vyvolají různé imunitní a protirakovinné reakce. Mnoho studií na bylinách příbuzných betaglukanu navíc často používalo spíše surové extrakty než purifikované sloučeniny, a proto nelze zcela vyloučit matoucí účinky jiných chemikálií. Pečlivý výběr vhodných betaglukanových produktů s dobrou kontrolou kvality před testem je nezbytný, pokud chceme porozumět a porovnat výsledky toho, jak betaglukany působí na náš imunitní systém a mají protirakovinné účinky. Pro řízené experimenty je v této oblasti naléhavě zapotřebí dobře definovaný standard betaglukanu. Dosud existuje velmi málo údajů z klinických studií o použití purifikovaných betaglukanů u pacientů s rakovinou. Budoucí studie by se měly zaměřit na získání takových informací, aby pomohly efektivně aplikovat betaglukany pacientům s rakovinou.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2704234/
https://www.healthline.com/health/beta-glucan-cancer
https://betaglukan.info/betaglukan-pouziti-peci-ozdravi/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *