Betaglukan při kojení: Jedná se o vhodný doplněk stravy?

Betaglukan při kojení

Ženské tělo je při kojení vystaveno veliké zátěži, a proto řada maminek sahá po doplňcích stravy, aby sobě i miminku doplnily chybějící živiny i energii. Můžete během kojení doplňovat také betaglukany?

Během těhotenství a kojení se většina žen snaží žít zdravě, jíst kvalitní potraviny a dopřávat tělu to nejlepší. Chcete jít o krok dál? Přijímejte také vhodné doplňky stravy. Pro kojicí ženy existuje spousta preparátů obsahujících mix vitamínů a minerálů speciálně určených právě pro toto období. Než nějaký začnete užívat, poraďte se s lékařem.

Vitamíny pro kojicí ženy

Vitamínové komplexy pro kojicí ženy jsou ideálním řešením v případě, že nepotřebujete řešit nedostatek konkrétního mikronutrientu, ale chcete jen celkově podpořit své zdraví, imunitu a také dostatečnou tvorbu mateřského mléka. Většinou obsahují vitamíny skupiny B, dále vitamín A, C, D, E, K, kyselinu listovou, hořčík, vápník, draslík, železo, jód a omega 3 a 6 kyseliny. Pokud vám však krevní testy zjistí nedostatek určitého vitamínu, suplementujte hlavně ten (často se jedná třeba o vitamín D, železo nebo hořčík). Lékař vám doporučí potřebnou denní dávku.

Betaglukan při kojení

Některé čerstvé maminky zvažují, zda při kojení mohou doplňovat do svého organismu také betaglukany, tedy přirozeně se vyskytující polysacharidy, které pozitivně působí na organismus a především zlepšování imunity.

Suplementaci betaglukany byste vždy měli konzultovat se svým lékařem. Na to, jaké případné vedlejší účinky má betaglukan při kojení, stále neexistuje dostatek klinických studií, stejně tak jako pro suplementaci betaglukany v těhotenství. Zatímco někteří odborníci přípravek doporučují vzhledem k tomu, že z dobré imunity profituje jak matka, tak dítě, podle jiných užívání není vhodné, protože betaglukan má také detoxikační účinky, které mohou způsobit průjem.

Betaglukany se však vyskytují i v běžných potravinách, které do jídelníčku můžete zařadit naprosto bez obav. Mezi potraviny s vysokým obsahem betaglukanu patří například ovesné vložky nebo houby.

Strava vhodná pro kojicí ženy

Lidské tělo je neuvěřitelné – tvorba mléka je přímo úměrná poptávce, tedy hladu vašeho miminka. I přesto se někdy může stát, že mateřské mléko začne ubývat. V tomto případě je na místě doplnit svůj jídelníček o potraviny a nápoje, které laktaci podpoří.

Množství i kvalitu mateřského mléka pozitivně ovlivňují sacharidy, jako jsou zmíněné ovesné vločky, dále pohanka, jáhly, rýže nebo pšenice, ale také dostatek bílkovin (libové maso, vejce a luštěniny), mléko a mléčné výrobky, dostatek ovoce a zeleniny, semínka a ořechy. Kojení podporuje také kmín, fenykl a anýz, dále heřmánek, meduňka, drnek nebo pískavice.

Pitný režim při kojení

Velmi důležité je přijímat dostatek tekutin. Vedle kojicích čajů si dopřávejte také bílou kávu nebo caro. Zvyšte množství čisté vody, neslazených ovocných šťáv a jezte hodně polévek. Naopak pozor na kávu a černý a zelený čaj, které organismus ve větším množství dehydratují.

Zdroje:
https://www.betterwayhealth.com/faq/beta-glucan-500/pregnant-breastfeeding
https://motherfigure.com/safe-skincare/beta-glucan/
https://zivotavyziva.cz/vitaminy-pro-kojici-matky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *