Betaglukan v těhotenství může pomoci podpořit imunitu

těhotná žena se dotýká břicha

Těhotenství je pro organismus velmi náročné, a tak potřebuje podporu. Je důležité mu dodat co nejvíce cenných látek, na imunitu pomáhá i betagkukan.

Imunita v těhotenství

V těhotenství se člověk snaží pro své tělo a ten malý poklad uvnitř zajistit vše, co potřebuje. Začne více dbát na stravu, cvičí speciální cviky. Jako nastávající matka často máte zájem podpořit zdraví přírodním způsobem. Ideální volbou je tedy to, co nabízí příroda v podobě pestré zdravé stravy. Jedná se o potraviny, které obsahují dostatečné množství vitamínů, především vitamínu C, minerálů a enzymů. Důležitý je také obsah železa, zinku, selenu a kyseliny listové. Dostatečná zásoba těchto látek se pak projeví na stavu imunity a nižší únavě. Základ by měly tvořit základní potraviny. Vitamínově a minerálově bohatý je třeba černý rybíz, dále červená paprika, brokolice. Pestré stravování by ale mělo obsahovat ovoce a zeleninu všech barev. Co se týká potravinových doplňků je třeba se předem domluvit s ošetřujícím lékařem. Pro prevenci nejsou příliš v těhotenství doporučované echinaceové kapky (především pro obsažený alkohol), místo toho se uvádí na podporu imunity třeba betaglukan.

droždí a sušené kvasnice vysypané z misky

Betaglukan v těhotenství

Speciálně s ohledem na těhotenství chybí vědecké studie. K samotnému užívání betaglukanu v těhotenství je velmi málo informací, někteří gynekologové radí počkat s konzumací po prvním trimestru (podobně jako u jakýchkoliv jiných potravinových doplňků), jiní v jeho užívání během těhotenství problém nevidí. Užívání betaglukanu v těhotenství je každopádně důležité předem prokonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Zatím nevypadá, že by nějaký zdroj betaglukanu (oves, houby, řasy) byl vhodnější než jiný. Jasné je ale to, že při výběru přípravku je třeba věnovat pozornost především čistotě betaglukanu. Ve výživových doplňcích bývá tento přírodní polysacharid často doplněn o nějakou podobu vitamínu C, například o Acerolu. Betaglukany posilují obranné mechanismy a působí na rozvoj imunitní odpovědi. Kromě toho slouží jako antioxidanty a celkově povzbuzují obranyschopnost organismu.

Máte vlastní zkušenosti s užíváním betaglukanu v těhotenství? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Jak vybrat kvalitní betaglukan