Betaglukany jsou přírodní imunomodulační látky, které se nacházejí také v některých houbách. Známý je třeba betaglukan z hlívy ústřičné. Kromě posílení imunity má i další vliv na zdraví.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba, která roste od konce léta zhruba do zimy. Najdete ji na kmenech listnatých stromů, ať už živých nebo odumřelých. Dá se ale i vypěstovat doma nebo průmyslově. Sbírají se mladé plodnice. Tuto jedlou houbu s oblibou využívá přírodní léčitelství. Mohou ji jíst i děti (od 2 let), těhotné a kojící ženy.
Bioaktivní látky v hlívě ústřičné
Hlíva ústřičná je cenná především díky již zmíněnému přírodnímu polysacharidu, β-(1,3/1,6)-D-glukanu, nechybí ani terpeny, statiny, vitaminy (hlavně kyselina listová a vitamín B), minerální látky jako selen, jód, draslík, zinek, fosfor, železo a bílkoviny. Kvůli cukernému alkoholu arabitolu může některým osobám působit mírné střevní potíže.
Hlíva ústřičná na posílení imunity
Hlíva ústřičná je známá svou podporou při posilování imunity, zvyšuje tvorbu protilátek proti patogenům (virům, bakteriím a plísním). Houba pečuje i o dobrý stav srdce a celkově regeneruje organismus.
Pozitivní vliv betaglukanů spočívá v aktivování makrofágů, tedy buněk imunitního systému, které se podílejí na fagocytóze. Tím je chrání před cizími látkami a bakteriemi.
Díky své komplexnosti hlíva pomáhá zvyšovat odolnost organismu. Ten tak může předcházet třeba i běžným nachlazením nebo chřipce. Pomáhá také s upravováním krevního tlaku, snižuje i nepříjemný oční tlak, který trápí řadu pacientů s cukrovkou.
Často se hlíva ústřičná využívá při chronických nemocích jako je třeba diabetes, revma, alergie, ale také na kožní problémy – ekzém nebo mykózu. Pomáhá při vracejících se zánětech a harmonizuje trávení.
Jak vybrat kvalitní betaglukanHlíva ústřičná s betaglukany
Betaglukany navíc také pomáhají zdolávat škodlivé volné radikály a posilují tvorbu červených krvinek. Tím dochází i k větší vitalitě a výkonosti.
Tyto přírodní polysacharidy se využívají i při boji s rakovinnými buňkami, zároveň mírní negativní účinky chemoterapie. Působí ale i preventivně vůči zhoubnému bujení. S pomocí betaglukanů se snižuje hladina cholesterolu v krvi.
Důležitá je čistota
Biologická dostupnost a prospěšnost betaglukanu pro zdraví je závislá na struktuře příslušného glukanu a samozřejmě také čistotě molekul. Když se získávají extrakty, je potřeba zajistit, aby byly molekuly betaglukanu uvolněné a bez zbytečných přídavných látek. Z toho vyplývá, že samotná houba je na aktivaci imunitního systému mnohem méně účinější než extrakt.
Protože doplňky stravy z hlívy mají zcela různou kvalitu, je důležité se při výběru vhodného výrobku s betaglukanem (β-(1,3/1,6)-D-glukan) zaměřit na co nejčistší produkt, který nebude obsahovat zbytečné látky. Pokud možno by se mělo jednat o certifikovaný výrobek.
Jaké jsou vaše zkušenosti s hlívou ústřičnou? Podělte se v diskuzi pod článkem.
Jak vybrat kvalitní betaglukan