Betaglukan a jeho využití v kosmetice – jak tyto složky prospívají pleti

dívka s krásnou pletí

Betaglukany jsou látky známé svým pozitivním vlivem na imunitu. To ale ani zdaleka není jejich jediný účel. Dají se využít i v kosmetice, kde prospívají zdravému stavu pokožky.

Betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které prospívají organismu. Najít je můžeme v kvasnicích, houbách, mořských řasách nebo některých obilovinách.

Mezi účinky betaglukanů vyniká antioxidační působení, kdy tyto látky zvládají bojovat s volnými radikály a likvidují nežádoucí mikroorganismy. Významná je také jejich imunomodulační, protinádorová, antidiabetická, ale také antiinfekční schopnost.

žena si natírá krém s s betaglukany

Betaglukan v kosmetice předmětem studií

Už z výše uvedených informací je zřejmé, že by byla škoda nevyužít potenciál, kdy by mohly betaglukany prospět i pokožce. Touto záležitostí se zabývali i vědci.

Prozatím nebylo věnováno příliš času tomuto využití. Vědci se zjišťovali antioxidační aktivitu betaglukanů, jejich aktivitu vůči vráskám, ochranu proti ultrafialovému záření, dále také hojení ran a podívali se i na hydratační efekt.

Chrání a opravují pokožku, umožňují její regeneraci

Betaglukany v kosmetice se považují za velmi slibnou aktivní složku vůči výše uvedenému působení. Především by bylo potřeba věnovat více zkoumání mechanismům těchto prospěšných efektů, aby byly jasnější jejich funkce.
Skin Health Promotion Effects of NaturalBeta-Glucan Derived from Cereals andMicroorganisms: A Review; Bin Du, Zhaoxiang Bian a Baojun Xu, Phytotherapy Research 28: 159-166 (2014)

Kosmetika s betaglukanem

Kosmetika obsahující betaglukan cílí na podporu buněk imunitního systému. Jako silný antioxidant chrání pleť před působením vlivů okolního prostředí a volnými radikály. Využívá se nejen v denních a nočních krémech proti stárnutí pleti a vráskám, ale podporuje také tvorbu kolagenu. Ten totiž rostoucím věkem ubývá. Takové produkty tedy mají smysl především u osob, které potřebují podpořit pleť ztrácející pružnost. Nebo také jako prevence těchto problémů.

Betaglukany působí i regeneračně tím, že mají vliv na obnovu poškozených tkání. Pleti prospívá, když získává preventivní podporu pro větší obrannou aktivitu.

Protože betaglukany účinkují proti škodlivému slunečnímu záření, jsou součástí opalovacích přípravků. Dají se sehnat i masky obsahující tyto polysacharidy, různé speciální péče a dokonce i make-up. Výrobky s betaglukany jsou také cenné s ohledem na rostoucí počet osob, které mají alergickou reakci na určité složky kosmetických produktů. V tomto případě mají přírodní složky vliv na regeneraci pleti a tyto produkty by měly vyhovovat i lidem s citlivou pokožkou.

I když několik produktů na trhu už je možné najít, kosmetika s betaglukanem ještě čeká na svou větší příležitost.

Znáte kosmetiku s betaglukany a už jste ji vyzkoušeli? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.