Chlamydie: Parazité, kteří umí pořádně potrápit. Betaglukany však zabírají

chlamydie

Chlamydie jsou parazitické mikroorganismy, které žijí uvnitř buněk a způsobují různé zdravotní problémy. Napadají pohlavní ústrojí, ale také oči nebo plíce. Jak se před chlamydiemi chránit a jaké doplňky stravy využít jako podporu léčby?

Chlamydie – jak se přenáší?

Existují tři způsoby, jak se nakazit chlamydiemi:

  1. sexuální styk,
  2. kapénková infekce,
  3. přímý kontakt.

Chlamydiová infekce patří mezi nejčastější pohlavně přenosné nemoci v naší populaci. Riziko přenosu se zvyšuje u promiskuitních lidí a tehdy, pokud se při styku nepoužije kondom. Pohlavním stykem se přenáší tzv. chlamydie trichomatis. Příznaky nemusí být rozpoznatelné na první pohled, a tím se riziko dalšího přenosu chlamydií zvyšuje.

Další druh parazita, chlamydie pneumoniae, se šíří formou kapénkové infekce. Tato chlamydie způsobuje infekci dýchacích cest, která se projevuje dráždivým kašlem, zimnicí, bolestí na hrudníku a celkovou vyčerpaností. Příznaky jsou podobné jako u chřipky a virózy, proto je chlamydie těžké odhalit na první pohled.

Chlamydie je možné chytit i kvůli nedostatečné hygieně. Neumyté ruce, nevyprané ručníky, sdílení kosmetiky… to vše může vést k přenosu parazitických mikroorganismů. Chlamydie mohou napadnout sliznici oka a způsobit v něm infekci, podobnou jako je zánět spojivek.

Chlamydie – diagnostika a léčba

Přítomnost chlamydií v organismu odhalí lékař pomocí speciálního testu. Existují také domácí testy, které však nejsou natolik spolehlivé a navíc dokáží rozpoznat pouze druh chlamydie trichomatis napadající pohlavní ústrojí.

Nejlepším způsobem, jak se před chlamydiemi chránit, je dostatečná prevence. Dodržování základních zásad bezpečného pohlavního styku a pečlivá hygiena jsou naprosto klíčové. Stejně tak zdravá životospráva, přijímání dostatku tekutin, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

V rámci prevence před nákazou pomáhají i různé vitamíny a doplňky stravy. Jako účinná prevence i součást léčby slouží betaglukany. Betaglukany jsou přírodní polysacharidy, které se získávají z buněčných stěn kvasinek Saccharomyces cerevisiae. 

Betaglukany významně podporují správnou funkci imunitního systému. Při výběru betaglukanů dbejte na ukazatel čistoty – kvalitní betaglukan by měl mít čistotu alespoň 80 %. Vedle betaglukanů v boji s chlamydiemi pomáhá také dostatečný příjem vitamínu C.

Zdroje:
https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/chlamydie-mozna-pricina-chronickych-infekci.html
https://www.benu.cz/co-jsou-chlamydie-a-jak-je-poznat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *